46 omstandigheden verhinderd zijn geweest van een en ander eene stu die te maken, ook een weinig tot oplossing van het vraagstuk der herziening van de bewapening onzer bereden artillerie. De snelvuurkanonnen, die oorspronkelijk vervaardigd werden ter af wering van de snelvarende torpedobooten in den zee-oorlog, hebben spoedig door hunne groote voordeelen niet alleen overal hunne intrede gedaan maar het vroegere geschut voor een groot deel verdrongen en zij zullen dit zeker in de toekomst in nog meerdere mate, zooal niet geheel, doen. Het spreekt wel van zelf, dat men er naar zocht, om ook aan de veldartillerie snelvuurgeschut te verschaffen en toen de invoering der repeteergeweren en van het rookzwak kruit de verhouding tusschen de kracht van artillerie en infanterie zeer ten nadeele van het eerste wapen had gewijzigd, drong zich dat vraagstuk met kracht op den voorgrond. De particuliere industrie heeft met ernst en voortvarendheid de vervaardiging van snelvuurgeschut voor de veldartillerie ter hand genomen en getracht aan de ontstane behoefte zoo goed mogeljjk te voldoen. Alle groote geschutfabrieken hebben een of meer systemen van snelvuur- veldkanonnen vervaardigdde grootst mogelijke verschei denheid van typen is ontstaan; het gebied der snelvuur-veldkanonnen is thans reeds zoo uitgebreid, dat het moeilijk is alle systemen ook slechts te kennen. Niettegenstaande de prïncipiëele verschillen in constructie bericht elk fabrikant van zjjn product, dat het uitstekend heeft voldaan en dat men met gemak 10 tot 20 en 25 schoten in de minunt met zijn vuur mond kan doen. Men moet zich daarom afvragen; waarom dit geschut niet reeds lang overal is ingevoerd, waar zulk een groot aantal uit nemende systemen ter beschikking zjjn. Het antwoord op die vraag is, dat men twijfelt aan de deugdzaam heid dier nieuwe systemen, niet op het proefveld maar te velde, of wel dat men verwacht binnen betrekkelijk korten tijd nog grooter volmaakt heid op dit gebied te zullen aanschouwen. Aangezien eene vervan ging van het bestaande materieel door snelvuurgeschut aan de toch reeds zoo hoog opgevoerde oorlogsbudgetten weder zeer hooge eischen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 70