47 zou stellen, is het verklaarbaar, dat men niet dan zeer bedachtzaam tot die vervanging overgaat. Aangaande het kaliber der vuurmonden bestaat onder de fabrikanten volkomen overeenstemming en hebben allen (behalve eenige Engelsche firma's) daarvoor 7,5 cM. aangenomen. (Zie tabel A.) De militaire autoriteiten op artilleristisch gebied zijn niet allen deze meening toe gedaan. Zoo wenscht de generaal Wille het kaliber niet grooter te nemen dan 7 cM. Waren er aanvankelijk, die in dat opzicht met dezen bekwamen theoreticus wilden medegaan, sedert 1891 zijn velen hiervan teruggekomen. Nadat de firma Krupp in haar Schiessbericht No. 88 de uitkomsten met haar in 1891 vervaardigd snelvuurkanon van 6 cM. verkregen had geopenbaard, zag men in dat dergelijKe vuurmonden, niettegenstaande hun groote uitwerking, geen ideaal veld geschut waren. Tegenwoordig verschillen de kalibers der theoretische ontwerpen van 7,8 tot 7,4 cM. De groote overeenstemming der fabrikanten omtrent het meest wenschelijke kaliber, bestaat niet op het gebied van projectiel- en ladinggewicht. De meeningen hieromtrent wijken zelfs zeer sterk van elkander af. Het projectielgewicht schommelt tusschen 4,3 en 6,3 KG., het gewicht der buskruitlading tusschen 0,315 en 1,13 KG. Deze grenzen naderen elkander echter meer, wanneer men die constructies uitsluit, die of door de fabrikanten zelf licht veldgeschut worden genoemd öf het zonder die benaming toch zijn. Zij worden dan voor de projectielen 5,6 en 6,8 KG. en voor de lading 0,5 en 1,00 KG De aangenomen aanvangssnelheden zijn, in verhouding tot de mid delen die den constructeur ten dienste staan, betrekkeljjk gering. De oorzaak hiervan moet gedeeltelijk in tactische eischen worden gezocht. Het vuren over de eigen troepen nl. vordert gekromde banen en deze kunnen niet bij groote aanvangssnelheden worden verkregen. Bovendien is de waarde van een groote Yo slechts ge ring, wanneer niet tevens de belasting op de dwarsdoorsnede groot is en dit laatste eischt eene vergrooting van het projectielgewicht of eene verkleining van het kaliber. Het eerste zoude de munitie- aanvoer nog moeiljjker maken dan zij bij het snelvuurgeschut reeds is, het tweede maakt van het kanon een mitrailleur. Ten slotte

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 71