48 mogen we niet vergeteD, dat vergrooting der Yo eene aanzienlijke vermeerdering van affuitgewicht vordert. Bij de reeds uitgevoerde constructies wisselt de aanvangssnelheid af tusschen 460 en 615 M.; wanneer men ook hier de lichte typen buiten beschouwing laat, kan men aannemeD, dat de Yo normaal 500 k 550 M. bedraagt. De constructie der vuurmonden is door de invoering der moderne buskruitsoorten zoo zeer vergemakkelijkt en het geschutmateriaal is in de laatste jaren zooveel verbeterd, dat de vervaardiging van een goed veldkanon geen moeilijkheden meer oplevert. Het vermogen der nieuwere kanonnen is dan ook 21/2 maal zoo groot als dat der vroegere stalen vuurmonden. Het gewicht van het kanon is afhankelijk van projectiel gewicht, grootte der lading en aanvangs snelheid. Echter zijn ook nog andere omstandigheden hierop van invloed. Onder ongeveer gelijke omstandigheden kan een lang kanon lichter zijn dan een korteen lang kanon veroorlooft een beter ge bruik der lading, de lading kan kleiner, de spanning der gassen minder en dus de wanden kunnen dunner zijü. Yoorhet gewicht van het kanon geeft de sterkte van den wand meer den doorslag dan de lengte. Echter moet men bij veldartillerie erop letten, dat bij op gelegde affuit, de monding niet aan den grond raakt, iets wat mede afhankelijk is van de kniehoogte. De firma Schneider heeft bij haar geschut eene inrichting aangebracht, waardoor vóór het opleggen van de affuit het kanon gemakkelijk kan verplaatst worden, zoodat bij eene vuurhoogte van slechts 0,75 M., een kanon van 3,5 M. lengte kan worden gebezigd. Dit is dan ook tot nu toe het lichtste kanon in verhouding tot zijn vermogen. Hoe groot echter dit voordeel ook moge zijD, een nadeel is dat men daarbij tevens zijne affuitcon structie moet aanvaarden. Eene getallenopgave van het kanonge wicht is dus van weinig waarde; het wisselt af tusschen 200 en 410 KG. en kan, wanneer men ook hier de bovenvermelde restric ties in acht neemt gesteld worden op 360 a 400 KG. Het vraagstuk der afsluiting kan vrij wel als opgelost worden beschouwd. Zoowel de schroef- als de wigsluiting eigenen zich voor de toepassing bij snelvuurgeschut. De verschillende systemen hebben bijna alle bewezen volkomen bruikbaar te zijn, hoezeer zij ook in details verschillen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 72