49 Alvorens tot de constructie van een affuit over te kunnen gaao, moeten gewicht en afmetingen van kanon en munitie alsmede de aan- vangssnelheid ongeveer bepaald zijn. De eischen aan een goede affuit te stellen zijn mogelijkheid van snel vuren, gemakkelijke behandeling, beperking tot een zeker maxi mum gewicht en volledige bruikbaarheid te velde. Aangezien bij het schieten niet het laden, maar het richten en het weder in batterij brengen den meesten tijd in beslag nemen, moeten de daarvoor benoodigde tijdsruimten zooveel mogelijk bekort worden en dit kan slechts verkregen worden door of den terugloop te beper ken of het stuk automatisch weder op zijne plaats te brengen. Dit behoort dan zoo juist mogelijk te geschieden, ten einde het verbeteren der richting, na het in batterij loopen, onnoodig te maken. Voor eene gemakkelijke behandeling komen als eischen in beschou wing een laag gewicht, gemakkelijk laden, richten en op- en afleggen van de affuit. Alleen geriog gewicht is een eisch, die bij de constructie moeilijkheden kan opleveren. Men moet hierbij letten op den treklast voor de bespanning en den last, die door de bediening in het terrein moet kunnen worden verplaatst, terwijl ook rekening valt te houden met den grooteren munitievoorraad, die bij het snelvuurgeschut, in vergelijking met de vroegere vuurmonden, benoodigd is. Het groo- tere gewicht van de gevulde voorwagen moet men trachten te neutra liseeren door vermindering van het gewicht van kanon en affuit. Bjj de affuitconstructie heeft men vooral te letten op hare bruik baarheid te velde. TJit dit oogpunt beschouwd, zullen bij de practische beproeving vele der nieuwere constructies minderwaardig blijken te zijn. Alle tot nu toe uitgevoerde snelvuur-affuitconstructies hebben tot beperking van den terugloop een schop, ploegschaar of spoor, die bij den terugstoot in den grond wordt vastgezet. Zit de schop in den grond vast, dan wordt de terugloop geheel opgeheven, is zij slechts gedeeltelijk in den bodem gedrongen, dan zal de weerstand toch zoo groot zijn, dat de terugloop belangrijk beperkt wordt. De kracht van den terugstoot is echter zoo groot dat geen schop en ook geen affuit van gewone afmetingen de schok blijvend kan verduren, wanneer niet tusschen schop en kanon een toestel wordt ingeschakeld, Dl, II, 1900. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 73