51 tusschen affuit en schop. Hiertoe behooren de Kruppsche affuiten en de in het Russische leger ingevoerde affuit. Aangaande de hydraulische remiarichtingen valt op te merken, dat zij eene complicatie bij het veldmaterieel vormen, zoo moeilijk als geen der andere daarbij in toepassing komende nieuwe inrichtingen. Haar gebruik is slechts dan gerechtvaardigd wanneer de voordeelen, die zij oplevert, zoo groot zijn, dat de vuurmonden, die er van voorzien zijn, alle andere overtreffen. Hare nadeelen (uitloopen der glycerine en in verband daarmede vernieling van het mechanisme, indien zulks onbemerkt geschiedt) zijn zoo groot, dat men tot nu toe in de groote staten van Huropa ze niet heeft durven aanbrengen. Niet het schot levert het gevaar van lekkage op, maar het stooten en schokken gedurende den marsch, terwijl een onderzoek naar lekkages bij veld geschut niet kan plaats hebben. Zelfs al mocht men deze tijdig ont dekken, dan nog zullen zij eene vrij langdurige onbruikbaarheid van het wapen tengevolge hebben. Ook is te vreezen, dat het vertrouwen van den kanonnier in zulk een vuurmond niet groot zal zijn. Terwijl als een natuurlijke eisch geldt eene zoo eenvoudig mogelijke constructie en een zoo gering mogelijk aantal onderdeelen, een eisch waarmede o.a. bij de sluittoestellen behoorlijk rekening is gehouden, ziet men bij de hydraulische reminrichtiug vaak een onnoodig groot aantal onderdeelen. Bij de Schneider-affuit bijv. zijn twee remmen aangebracht, elk bestaande uit twee zuigerstangen, twee pakking bussen, een beweegbare remstang en een vaste cylinder, het geheel is zoo gecompliceerd, dat reeds eene studie vereischt wordt om alleen slechts eenig begrip van het mechanisme te verkrijgen. Behalve de hydraulische reminrichtingen bezigt men spiraal- en Belleville-veeren, caoutchouc buffers en samengeperste lucht. De werking is bij alle dezelfde. B.j het schot wordt een deel der kracht van den terugstoot gebruikt tot het samendrukken dezer materialen, die door hunne veerkracht alsdan het stuk weder in batterij brengen. Het ligt voor de hand van deze middelen in stede van eene hy draulische rem gebruik te maken, daar zij, met uitzondering van samengeperste lucht, veel gemakkelijker kunnen worden aangewend dan zelfs de eenvoudigste hydraulische rem. Ook het gebruik dezer materialen brengt echter zijne eigenaardige moeilijkheden mede. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 75