52 weerstand bij de samendrukking groeit in zekere verhouding met dien druk aan. Die verhouding is bij de verschillende materialen verschillend, maar altijd progressief. Het doel nu is ook hier den terugstoot in een gelijkmatigen druk om te zetten ten einde de affuit te sparen. Is nu de eindspanniug van de stof gering, dan moet de samendrukking zeer groot zijn, want het product van beide vormt den arbeid, die opgenomen moet worden. Eene groote samendrukking eischt eene groote lengte. Groote eindspanningen bij kleine samen drukking eischen ook groote aanvangsspanningen, waardoor van de affuit veel gevergd wordt en zij niet veel verlicht kan worden. De stoot kan dan slechts verminderd worden en niet worden omgezet in een geljjkmatigen druk, zooals bij de hydraulische rem het geval is. Spiraalveeren zijn door hun groot gewicht te velde niet bruikbaar beter eigenen zich Belleville-veeren, waarbij breken en overschrijding van de grenzen der veerkracht zijn uitgesloten. De moeilijkheid van hun gebruik ligt daarin, dat zij slechts een kleinen terugloop ver oorloven, zoodat bijna de geheele levende kracht van den terugstoot door de veeren moet worden opgenomen. Krupp heeft dit nadeel ten deele weten te ontgaan door de affuit verder te doen terugloopen dan alleen door de samendrukking der veeren zou kunnen worden verkregen. Wel is bij deze affuitconstructie geen noemenswaardige gewichtsvermindering te verwachten, maar zij is eenvoudig en solide. Yoor caoutchouc-buffers (in Rusland in gebruik) geldt hetzelfde als voor Belleville-veeren. In ons tropisch klimaat zijn zij echter waarschijnlijk niet te benutten. Gecomprimeerde lucht is voor veldaffuit-constructies minder geschikt. Met een enkel woord wenschen wij nog terug te komen op de voren besproken bovenaffuit. Uit een constructief oogpunt beschouwd, is zij het moeilijkste deel der affuitconstructie, om redenen, die hier niet nader zullen worden ontvouwd. Men kan ze echter missen bij gebruik van een verplaatsbare affuitae. Deze is over een klein gedeelte getand; in die tanden grijpt een rondsel, dat vast verbonden is met een der aspannen van de affuit en door een kruk kan worden bewogen. De affuitas is in de lengte richting van het stuk een weinig verplaatsbaar in hare aspannen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 76