53 Wordt het rondsel gedraaid, dan zou hieruit ?olgen een tegenover gestelde verplaatsing van de affuitas. Daar echter de as zich ten gevolge van de groote wrijving der raden op den grond, niet kan verplaatsen, zoo moet het rondsel en daarmede de affuit zich ver plaatsen. Die verplaatsing behoeft echter niet groot te zijn; met eene draaiing van 4° komt eene verplaatsing van ll/a c.M overeen, zoodat de mogelijkheid tot verplaatsing over 3 a 4 c.M. voldoende is. Daar waar de affuitconstructie het gebruik van een verplaatsbare as toelaat, is zij boven elke dubbel-affuit te verkiezen. Na deze algemeene beschouwingen, die wij bijna geheel ontleenden aan de hoogst belangrijke studie van den Oostenrijkschen artillerie ingenieur Weiss, voorkomende in de Mitth. über Qegenst. des Ar tillerie und Geniewesens (XXlXe Jahrg. blz. 563 en vlg), willen we nagaan in hoeverre bij de Europeesche mogendheden het nieu were veldgeschut reeds zijne intrede in de legers heeft gedaan en op welke wijze zulks heeft plaats gegrepen. Alleen betreffende het Duitsche veldgeschut staan ons daartoe gegevens ten dienste, die een goed denkbeeld geven van den aard van het geschut. Betref fende de overige rijken hebben wij ons in hoofdzaak tot eenige algemeene gegevens moeten bepalen. Een getallenoverzicht, zoowel van de ingevoerde als van de overige beproefde constructies, geeft voorts de gelegenheid om de vóór- en nadeelen en de mogelijkheid tot toepassing in ons leger, na te gaan. Duitschland. In dit rijk is men in 1897 overgegaan tot de vervanging van het bestaande veldgeschut door snelvuurgeschut. Bij de constructie van het nieuwe materieel heeft men gestreefd naar den meest mogelijken technischen eenvoud en naar aansluiting aan het oude geschut; alle overdrijving op het gebied van vuursnel- heid is vermeden. Het nieuwe geschut is dan ook geen eigenlijk snelvuurgeschut maar geschut, waarmede men sneller kan vuren dan met het tot nu toe in gebruik geweest zijnde; de verhoogde vuursnelheid is verkregen door de inrichting van de sluit-en aftrek toestellen en van de munitie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 77