- 55 De affuit zet zich bij het le schot in deD grond vast, zoodat van af het 2e schot de draaiing der affuit bij zijdelingsche afwijkingen moeilij ker is en de correctie met het toestel voor zijdeÜDgsche richting moet worden gegeven. Het ligt geenszins in de bedoeling de spoor steeds te gebruiken. Het reglement zegt: wanneer de remtouwen niet vol doende zijn tot beperking van den terugloop, zooals op vasten gladden bodem en bij hellingen, zoomede in den regel bij snelvuur, moet de spoor worden gebruikt. Bij rotsgrond is het gebruik uitgesloten. Het reglement gaat geenszins uit van een volkomen vasten stand van het stuk bij het schieten, maar neemt als regel aan het weder vooruitbrengen van het stuk na het schot. Slechts bij snelvuur blijft dit achterwege in geval een nevenstuk er door bemoeilijkt wordt of het richten zulks vordert. In het algemeen bepaalt de batterij-com mandant wanneer de spoor gebruikt zal worden. Een affuitkistje vormt de zitplaats van den richter, die zich daar schrijlings op nederzet. Eene zg. eenheidspatroon, d.i. eene verbinding van projectiel en kardoes is vermeden geworden. Zij bemoeilijkt toch het munitietran sport en belet het vast aarzetten van den voorsten projectielband in den overgangskegel van de ziel De munitie bestaat uit twee deelen projectiel en kardoes. De lading, 580 gram rookzwak kruit, is in een Mg. huls besloten, welke evenals de geweerpatroon in den bodem eene inrichting tot ontsteking bevat. Het achtervlak van de huls heeft een rand, waar vóór de uitwerper grijpt, terwijl deze rand tevens het vooruitbrengen van de kardoes in de kamer regelt. De huls sluit de gassen af, zoodat de tot nu toe gebruikte inrichtingen tot gasafsluiting vervallen kunnen. De projectielen zijn granaatkartetsen en granaten, de laatsten slechts in gering aantal. De kartets ontbreekt geheel. In haar plaats treedt de granaatkartets met schokbuis. De brandlergte van de buis bedraagt 5000 M. Beide projectielen wegen 6,8 K.Gr. en zijn ongeveer 4 kaliber lang. Het hoofdprojectiel is de granaatkartets met tijdbuis. Zij beschikt over een groot aantal (130) kogels (van 10 gram) en springstukken en heeft een groote dieptewerking tot bestrijdiug van alle levende

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 79