56 doelen in den veldoorlog, uitgezonderd die dicht achter dekkingen geplaatst. Voorzien van een schokbuis dient de granaatkartets bij het inschieten en voorts op afstanden tot 300 M. ter vervanging van kartetsen. De granaat met tijdbuis eigent zich speciaal tot het vuren op doelen dicht achter dekkingen, door den grooten tophoek van haar spreidingskegel, waardoor een d9el der springstukken onder een steilen hoek invalt, zoodra de granaat dicht bij het doel in de lucht spriDgt. Met schokbuis wordt zij slechts bij uitzondering gebruikt tegen leven de doelen, daarentegen eigent zij zich tot vernieling van oorlogsma- teiieel, woningen enz. De granaat heeft eene brisante lading en eene rookgevende bijlading. De munitie wordt in de voorwagens en cais sons in lichte, daarin vastgegespte rieten mandjes geborgen en wel steeds 7 projectielen en metaalkardoezen te zamen. De zoo hoog mogelijk opgevoerde vuursnelheid in de batterij be draagt 30 schoten in de minuut, dus 5 per stuk, in stede van 15, resp. 2J/2, zooals vroeger. Bij het gewone vuur is de gemiddelde snelheid yan 4 schoten per minuut behouden. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld, dat bij de laatste leger- reorganisatie bij elk legerkorps is ingevoerd een groep van 3 bat terijen, voorzien van veldhouwitsers M. 98 van 10,5 c.M. kaliber, 12 kaliber lengte en met een projectiel van 16 K.G. Het sluitmechanisme wordt door ééne beweging geopend. Het gewicht van het stuk overtreft dat van het veldgeschut niet veel. Da affuit komt overeen met die van het kanon M. 96 De munitie bestaat uit een granaatkartels en een brisante granaat voorzien van een dubbelwerkende buis. De buskruitlading is vervat in een metalen kardoeshuls. Frankrijk. Werd in het Mil. Wochenblatt van 13 September 1899 nog ge meld, dat omtrent het nieuwe snelvuurgeschut van 7,5 c.M. tot op dat tijdstip nog niets positiefs bekend was geworden, in de Jahrbucher der Deutsche Armee und Marine No. 3 van 1899 viudt men enkele gegevens omtrent dien vuurmond, welke in tabel A hierachter zijn opgenomen, terwijl tevens bekend is, dat hij geplaatst is op een af-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 80