57 fuit volgens het stelsel Darmancier, waaromtrent wij voren reeds het eea en ander opmerkten. Het nikkelstalen kanon is voorzien van eene schroefsluiting en ligt in een wieg, dio om een verticalen as draaibaar is. Het openen en sluiten van het stuk geschiedt in één beweging, terwijl een veilig heidstoestel het toevallig losdraaien van de schroef belet. De vizier korrel kan met het oog op nachtelijk vuur electrisch verlicht worden. Ofschoon een vuursnelheid van 20 schoten in de minuut mogelijk is (1), is een veelvuldig toepassen dezer snelheid met het oog op het groote munitieverbruik en de verhitting van het kanon uitgesloten. De gewone vuursnelheid bedraagt 5 schoten in de minuut. De affuit, een z.g. stuikaflfuit heeft een hydropneumatische rem met veer, welke laatste te zamen met de saamgeperste lucht het kanon weder op zijne plaats brengt (2), en is voorts voorzien van een schop. De munitie (eenheidspatroon) bestaat uit granaatkartetsen en gra naten, beide 7 E.G. wegende. Evenals in Duitschland wordt ook hier slechts een geringe hoeveelheid (10 pCt.) van eerstgenoemde projectielsoort medegevoerd. De G.K. met kameriading is van staal vervaardigd en gevuld met 250 hardlooden kogels; een rookgevend mengsel maakt de waarneming tot op 4500 M. mogelijk. Zij is voorzien van een tijdschokbuis, terwijl de G. een percussiebuis heeft. De lading kan op de gewone wijze en door middel van electriciteit tot ontsteking worden gebracht. Twee schilden, links en rechts, dienen tot beveiliging der bedie ning, terwijl ook de voorwagen van een dergelijk dekkingsmiddel is voorzien. Ofschoon bij de constructie van dit nieuwe geschut blijkbaar de nieuwste ontdekkingen op wetenschappelijk gebied in toepassing zijn gebracht, zijn wij op grond van de bekend geworden bijzonderheden en den uitslag der schietproeven niet overtuigd, dat het zal voldoen aan de groote verwachtingen, die men er in Frankrijk van koestert. 1) Hierbij dient men in het oog te houden, dat het reglement uitgaat van eene strooi ing in de breedte, zoodat nauwkeurige zijdel. richting niet noodig is. 2) Op grond van talrijke proeven heeft de firma Hotschkiss in 1893 de met stuik- affuiten verkregen resultaten onbevredigend geacht en van haar invoering afgezien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 81