VOOR DE PRACTIJK. l'ionieroefeningen. Daar waar pionieroefeningen zijn voorgeschreven, de terreinen daartoe echtor schaars zijn, daar waar eene verdediging van Batavia in het plan ligt en in dagen vóór en na de vijandelijke landing veel van den troep zal moeten worden gevergd, is het daar niet mogelijk nu reeds de spade-arbeid van den troep aan de defensie dienstig te maken, door het aanleggen van kleine loopgraven, die in tijd van oorlog dan behoorlijk ingeklonken en gemaskeerd kunnen zijn? S. Infanterie. De tegenwoordige oorlog doet de ware behoeften kennen van een leger, dat een overmachtigen tegenstander door een juist toegepast tactisch defensief afbreuk moet doen. De eischen zijn: meerdere ontwikkeling van zelfstandigheid der onder aanvoerders en opleiding van den man als ter rei nschutter". We moeten den man leeren in het terrein zelf zijne plaats te kiezen; daar eene gemakkelijke houding aan te nemen en uit die houding opgelegd te vuren; ook moet hem geleerd worden, zooveel mogelijk gedekt, die plaats te naderen en zijne stelling in te nemen. Men kan er zich dagelijks van overtuigen, dat de menschen dit nu niet kennen. Het zich dekken in eene bepaalde stelling schijnt velen goed te zijn bijgebracht, doch een man kan een uur in stelling gelegen hebben zonder er aan te denken zich eenig gemak te verzekeren in zijne houding, bij het openen van het vuur zal hij zich verplaatsen en liefst in de model houding geknield uit de vrije hand zijn schot afgeven, meermalen zoodanig, dat uitzicht geheel ontbreekt. Bij het in stelling komen, wordt gewoonlijk de struisvogel-politiek toegepast: met gebogen hoofd, op de herhaalde waarschuwing „bukken"^ zelfs wel met gebogen rug overschrijdt de op één pas verspreide tirailleur linie 1) bij de oefeningen onder een moordend vuur een open gedeelte, om eene prachtige doch dan juist goed aangegeven stelling te bezetten. 1) 176 Keer. S. geeft aan: „open tirailleurlinie" op 3X. Het zou zaak zijn deze benaming' te doen vervallen, daar nu door velen, helaas, dia 3X als maximum word beschouwd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 93