EEN EN ANDER OVER DE SPIJSBEREI DING TE VELDE. De moreele en physieke eischen, welke aan het leger worden ge steld, wanneer het te velde is, maken eene goede verpleging dringend noodig. Heeft deze op gebrekkige wijze plaats, dan nemen de krachten der individuen af, en daarmede vermindert tevens het weerstands vermogen terwijl natuurlijk in gelijke mate de kansen grooter wor den om door de verschillende ziekten te worden aangetast, die de legers te velde gewoonlijk teisteren. De Krimoorlog, die van Pruisen tegen Oostenrijk en de Russisch- Turksche oorlog leverden daarvoor in Europa de duidelijkste bewjjzen terwijl de Java-oorlog, de expeditie naar Madagaskar en de oorlog in Zuid-Afrika even zoovele bewijzen zijn in tropische en semi- tropische landen. In den oorlog van Frankrijk tegen Pruisen, werden de Duitsche troepen betrekkelijk weinig door ziekten gedund. Dit was minder toe te schrijven aan de uitstekende zorg voor de verpleging dier troepen van de zijde van het legerbestuur, dan wel aan andere omstandigheden. Betrekkelijk spoedig waren de Fransche legers in Metz en Parijs ingesloten, waardoor het Duitsche leger in ruime kwartieren de groote rijkdommen van het land ten volle voor de verpleging kon aanwenden. De troepen echter, welke Parjjs en vooral die, welke Metz ingesloten hielden, verkeerden niet in zulke gunstige omstandigheden. Voor Parjjs waren de troepen evenwel in 't algemeen goed onder dak gebracht, terwjjl de somtjjds schrale rantsoenen dikwijls konden worden aangevuld met producten van het land. Bovendien eischte de gewoonlijk lichte dienst geene groote physieke inspanning, en liet deze de gelegenheid om de spijzen behoorlijk in de versohillende woningen te bereiden. Voor Metz was de toestand der Duitsche troepen veel ongunstiger. Het logies Dl, II, 1900. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 13