EENE OPLOSSING VOOR HET PROMOTIE-VRAAGSTUK. I. De grillen van de toevallige bevorderingskansen spelen met elk lid van het ofBcierskorps en bewegen het geheele korps tot bonte schakeering dooreen. De stroom brengt de hulk van den eenen in bijna ongelooflijk korten tijd, laDgs lachende dreven, behouden in veilige haven, en voert daarentegen de stevig gebouwde boot van eenen anderen doorloopend tegenwind tegemoet, door eene woeste streek, om haar ten slotte in een noodhaven aan den grond te doen raken. Kreeg iedereen zijne beurt van het goede en van het kwade, werd aan ieder later vergoed, wat in slechter tijden zwaar te dragen is geweest, dan zou men wel wat te pruttelen hebben, maar niemand zou rechtmatig kunnen klagen Maar bij de thans bestaande rege ling draagt de voorspoed de uitverkorenen vertroetelend voort door eene prachtige loopbaan, terwijl de tegenspoed zich onverpoosd vast blijft klampen aan andere leden van ons korps. Ware het onderscheid een gevolg van betere en minder goede- eigenschappen van de betrokken personen, werd het voorrecht vert worven door een uitmunten in bekwaamheid, in kennis, of in war ook, dan zou de ongelijkheid niet zonder grond van recht zijn, daa het betere nu eenmaal een hooger loon waard is dan het minder goede. Maar de bevorderingskansen spotten met elk begrip van eerlijke verdeeling, met eiken maatstaf van aanleg, ijver, of andere deugd. Schrille tegenstellingen bestaan lusschen de verschillende wapens. Wij zullen de grootste verschillen niet opzoeken, welke sedert het bestaan der thans geldende regeling voorgekomen zijn, maar ons hier bepalen tot eenige cijfers, die genomen zijn uit de loopbanen der thans nog in dienst zijnde offlcieren. Zij geven reeds stof te over om aan te toonen hoe blind willekeurig de fortuin hare gunstelingen kiest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 160