165 van het aantal lampen (van een tot grondslag aan te nemen model), benoodigd voor de verlichting. Verder dient wederom geen onderscheid gemaakt te worden tusschen Europeanen en Inlanders. Door aan de Compagniescommandanten op te dragen het verbruik van petroleum streng te doen controleeren, ben ik er van overtuigd, dat verscheidene restantjes des ochtends, na het uitblazen der lampen, niet meer verdwijnen in lampjes van soldatenvrouwen. Dat zou dan weder om ten voordeele van de menage komen. Mij bleek o.a. indertijd, dat als de lampen geheel gevuld werden, zij 's ochtends leeg waren; doch ook, wanneer zij driekwart gevuld werden. Commentaar overbodig. Weet men nu nauwkeurig, hoeveel petroleum men per dag noodig heeft, dan is het eene geringe moeite voor den officier van de week om bij het uitgeven der vivres, tevens de petroleum in blikke maten te doen afmeten. Bij de Intendance zal men aldus uit de gegevens, opgemaakt door de Compagniescommandanten, wel eene billijke regeling kunnen treffen voor de verstrekking van petroleum. Petrus. Tenue. Moet een officier, in een garnizoen aankomende of daaruit ver trekkende, zich melden in marschtenue bij den Plaatselijken of Plaatselij ken Militairen Commandant? Ingevolge de eerste alinea van de Inleiding van het Reglement op den Garnizoensdienst in verband met art. 13 dient zulks wel te geschieden, doch niet ingevolge art. 15 in verband met art. 13. Zou niet bepaald kunnen worden, dat dergelijke meldingen, en ook die bij den Afdeelingscommandant en den Chef van het wapen, in klein tenue, desverkiezende in het wit, moeten geschieden? Petrus. Patroontasschen. Ieder infanterie officier zal opgemerkt hebben, dat bij het vuren in liggende houding, welke in de toekomst de houding in het vuurgevecht zal zijn, de man veel last heeft van de voorste patroon- tasch, reden waarom dan ook in de practijk bij het liggen de gordelriem losgemaakt wordt. Ook de lading in knielende en staande houding is vrij lastig, vooral uit de achtertascb. Zou het niet wenschelijk zijn die las tige tasschen te vervangen door den practischen patroon-(houder)-gordel, systeem Boer, die en bandoulière gedragen wordt en verschuifbaar is door een passant over den linkerschouder. Een bezwaar is zeker dat de man dan geen ransel kan dragen, maar deze wordt te velde toch nooit gedragen. Zou echter op dit bezwaar het gebruik van bovenbedoelden

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 189