167 Wil men de hooge figuur van 1.6 M. behouden, zoo worde die in lichte trekken op alle schijven om de figuurschijf aangebracht. S. In bruikleen. Bij de Infanterie zijn onlangs tirailleurfluitjes ten behoeve van het kader uitgegeven; zij worden den man in bruikleen afgestaan. Eenvoudiger ware het geweest ze den man in eigendom te geven, daar een ieder de bezwaren kent aan het in bruikleen afstaan verbonden. Bij overplaatsing van kader toch vooral van in 't hospitaal verpleegd wor denden of van gedetacheerdenis 't o.a. niet altijd goed mogelijk de in bruik leen verstrekte reglementen terug te ontvangen. Menig C.Ct. heeft dan ook reeds enkele reglementen mogen vergoeden en met de zoo licht te verliezen tirailleurfluifjes zal 't niet beter gaan. S. Art. 163 Inw. dienst. „Onmiddellijk na afloop van de eerste inspectie in het kwartaal, worden de krijgsartikelen aan de compagnie voorgelezen" d. w. z. eenige willekeurig bij elkaar genomen artikelen worden door een onderfïieier op vervelenden toon aan de manschappen voorgedreund. Bij Inl. compagnieën wordt de slechte Maleische vertaling meermalen deerlijk geradbraakt en hoort men soms de bedreiging van „masoek dalam boemi" tegen eenvoudige desertie uitspreken, tot verbazing onzer bruine broeders. Den man worden bij zijne indiensttreding en bij reëngagement de krijgs artikelen voorgelezen, hij teekent daarvoor en dit geteekend stuk is voor den rechter voldoende. Kan 't voor ons ook zoo niet voldoende geacht worden en zou de drie- maandelijksche plechtige (sic) voorlezing niet achterwege kunnen blijven Het zoogenaamd extract kan toch in de chambrée zijne plaats (Art. 36 Inw. dienst) behouden. De periodieke voorlezing van Art. 12 Garn. dienst geeft mij steeds een beschamend gevoel. Is het een waarschuwing aan de maanschappen om hen te vrijwaren voor het toepassen van zeer strenge maatregelen of is het werkelijk, wat ik er steeds bij denk, een voortdurende angst, dat die feiten zich zullen voordoen. S. Dr. Eilerts de Haan zijn wij veel verplicht voor het aangeven van enkele misstanden in het leger; blijkbaar heeft zijn artikel I. M. T. 1897 bl. 892 echter op enkele jonge doktoren een verkeerden invloed uitgeoefend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 191