RUSLAND'S INVLOED IN CHINA. In eene zeer vertrouwbare correspondentie van den correspondent van de „Times" uit Peking, komt eene, uit een politiek oogpunt, zeer belangrijke mededeeling voor betreffende de uitbreiding van Rusland's invloed in Oost-Azië. De Russische gezant bij het Koreaansche Hof, zou reeds in het laatst van Maart 1900 met de regeering te Se'oul een overeenkomst gesloten hebben, waarbij aan Rusland het recht verleend wordt te Masampho een maritiem station te vestigen, terwijl een tegelijker tijd tot stand gekomen overeenkomst anderen natiën belet een der gelijk voorrecht te verkrijgen in den omtrek van die havenplaats. De juistheid betreffende het bericht van dit z. g. Masampho- tractaat wordt in geen der politieke kringen in twijfel getrokken het voordeel door Rusland verkregen wordt beschouwd te zijn een nieuwe stap naar de vestiging van zijn wereldrijk. Tusschen Port-Arthur en Wladiwostok lag nog een afstand van 1000 zeemijlen en midden op dien weg stond Japan met de ver sterkte Tsoe-eilanden als steunpunt van zijn vloot, ten allen tijde gereed om de verbinding tusschen de twee Russische stations te verbreken. Het was dus te begrijpen, dat Rusland zocht naar eene pleisterplaats op de Koreaansche kust, als tegenwicht. Een werke lijk uitstekende haven, niet ver van Deer Island, is de haven van - Masampho. In verband met de omstandigheid, dat Engeland de handen vol heeft in Zuid-Afrika, dat reeds meer dan 100.000 Russische soldaten in Oostelijk-Siberië en in Mantsjoerije waren samengetrokken en dat het Russische eskader in die wateren aan zienlijk versterkt was, heeft de Russische diplomatie nu het tijdstip gunstig geacht om de haven Masampho op te eischen en met goe den uitslag. In de Engelsche bladen (voornamelijk een Jingoblad als de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 261