DE OORLOG IN ZIID-AFR1KA. In Zuid -Afrika wordt thana een krijg gevoerd, welke door de gebeele beschaafde wereld met de meeste belangstelling wordt gevolgd. Was die belangstelling aanvankelijk toe te schrijven aan het onge wone schouwpel een dwerg te zien worstelen tegen een reus, die er prat op ging steeds de voorvechter te zijn geweest en nog beweert dit te zijn van beschaving en hurhane beginselen, weldra paarde zich aan de algemeene sympathie voor de heldhaftige republieken, de Schaden freude over de niet twijfelachtige nederlagen den kolossus toegebracht door dat handjevol verachte boeren, die hunne Mausers even voor treffelijk weten te hanteeren als wijlen David zijn slinger (1). Beide strijdvoerende partijen zjjn zich volkomen van de grootte van den inzet bewust. De Boeren beseffen, dat het gaat om hun volks bestaan de Engelschen zijn overtuigd, dat deze strijd moet beslissen over het „to be or not be of the union Jack in Africa from the Cape to Cairo". De minerale rjjkdommen van den bodem, dien de Boeren thans zoo krachtig verdedigen, mogen de hebzucht der Britsche speculanten hebben opgewekt, de kiesrechtquaestie der Jingopers tot middel heb ben gestrekt om de publieke opinie in het moederland tegen de Boeren te keeren, de oorzaak van dezen laakbaren krijg ligt dieper. Engeland was het bestaan der Boerenrepublieken hinderlijk, omdat deze zijne expansie naar het Noorden beletten, het Hollandsche element dreigde in de Kaapkolonie overwegenden invloed te zullen verkrjjgeo, en zoo laat het zich verklaren, dat spoedig na het succes der Engelsche wapenen in Soedan en na de voor het Britsche rijk gelukkige regeling der Fashodaquaestie, beweegredenen werden gezocht, dus ook gevonden, om met de Zuid-Afrikaansche Republiek in 1) Men verlieze bij de lezing van dit artikel niet uit het oog, dat het reeds eenige maanden geleden werd aangevangen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 26