WEERBAARHEIDSKORPSEA. De oorlog van Groot-Brittanje tegen de Boerenrepublieken heeft zonneklaar aangetoond, dat eene kleine mogendheid bij een eventueel conflict met eene groote, in geenen deele rekenen kan op de hulp van andere staten, ook al heeft ze de openbare meening geheel voor zich. Hieruit volgt alzoo, dat ze te kiezen heeft tueschen volslagen weerloosheid en eene krachtige oorlogsorganisatie, waarbij met alle beschikbare krachten gewoekerd wordt om aan een mogelijken aan valler een maximum tegenstand te bieden. Een gelukkig verschijnsel mag het dus heeteD, dat zoowel in Nederland als in Indië het parti culier initiatief werkzaam is om 's Lands weerbaarheid te verhoogen, een streven, dat voorzeker alle aandacht en waardeering van de re geering verdient. Zoo brachten de bladen de tijding van de oprichting van een aan tal vrijwilligerscommando's, weerbaarheidsvereenigingen, e.d. op ver schillende plaatsen van den Ind. archipel. Het doel van dit opstel nu is na te gaan, op welke wijze het leger het best partij kan trek ken van de elementen, waaruit deze korpsen bestaan. Een weerbaarheidskorps neemt ten opzichte van het militair stelsel eene hoogst eigenaardige plaats in. Het heeft zijn ontstaan te dan ken aan eene vereeniging van personen, die, vol ijver voor de goede zaak, geheel uit eigen beweging en veelal op eigen hostenbesluiten zich in den wapenhandel, enz. te oefenen, zoodat hun eenige rechten betref fende organisatie, bewapening, oefenstelsel, bestemming niet kunnen worden ontzegd; anderzijds is bet duidelijk, dat de regeering, die in het groot hetzelfde doel beoogt als de weerbaarheidskorpsen, de ver plichting heeft te zorgen, dat ze op oordeelkundige wijze georganiseerd worden, opdat ze in de ure des gevaars behoorlijk bruikbaar zijn» zonder uitsluitend als „Kanonenfutter" te dienen. Waar beide partijen hetzelfde doel najagen, zal het met eenigen tact mogelijk zijn, de weer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 327