INGEZONDEN. Het gedenkteeken op het graf van wijlen den len luitenant der Infanterie. H. M. YIS. Ridder der M. W. O. 4e klasse. Yan verschillende zijden werd mij als oud lid der commissie, die zich in Indië belast heeft met de inning van bijdragen voor het plaatsen van het bovenbedoelde gedenkteeken de vraag gesteld„Hoe staat het toch met het grafmonument voor Yis?" Tot voor korten tijd kon ik op die vraag geen antwoord geven, omdat ik er zelf niets van wist, dan dat het totaal bedrag der hier bijeen gebrachte som naar de commissie in Nederland was overgemaakt. Nu echter mij van bevriende zijde de noodige gegevens tot beantwoor ding der vraag zijn verstrekt, haast ik mij de gastvrijheid van het I. M. T. in te roepen om degenen, die tot het goede doel zoo ruimschoots bij droegen, die inlichtingen te verstrekken, waarop zij recht hebben. Ziehier wat ik er van weet. Een Hollandsch commissielid schreef mij in een particulieren, vriendschappelijken brief: „Het monument voor Vis „is nog steeds niet klaar, hoewel het nu toch zijn einde nadert. Zoo „iets duurt verschrikkelijk lang, ook al wordt er door de commissie zoo- „veel mogelijk spoed achter gezet". „Intusschen komt het mij voor, dat we bijzonder goed zijn geslaagd; „ik hoop maar, dat de natuurlijk zeer uiteenloopende meeningen van de „talrijke contribuanten in hoofdzaak met de mijne overeenkomen. Ik „zend je hierbij een photo van het kleine kleimodelletje, dat door ons „werd aangenomen, dan kun je zelf een algemeen oordeel vellen". „De buste is nu al een paar maanden geleden in klei op ware grootte „voltooid en wordt nu in brons gereproduceerd. Ik vond het een kranig „stuk van den beeldhouwer Bart van Hove, die het werk uitvoerde, dat „hij de gelijkenis zoo goed van het portret op het beeld wist over te „brengen. Slechts weinige kleine veranderingen werden op onze aanwij zingen en met succes aangebracht". „De voet der buste is eenigszins anders afgewerkt dan op het bijgaand „model. Onder het lijfde gewone uniform zonder drapeeringstaat n.l. „de naam in eene lauwerkrans. De zuil met voetstuk worden van rood

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 352