325 Nu kunnen er nog wel garnizoenen zijn, waar het versche varkens- yleesch goedkooper is dan in bovengenoemde, de gegevens daarvoor heb ik op 't oogenblik niet bij de hand, doch de gemiddelde prijs zal toch zeker niet beneden f 0.47 dalen. Een stukje spek uit het garnizoens kleedingmagazijn ontvangen, zal toch wel wat eenvoudiger zijn dan het varkensslachten en dan zou er geregeld gebruik van gerookt spek plaats hebben, zoodat voorstellen tot opruiming van den voorraad misschien niet moer noodig zouden zijn. De voorgestelde wijziging geeft besparing van tijd voor de officieren, besparing van geld voor den Staat, en de soldaat komt er niet bij te kort. Adam. MaatkleedingHet is gebruikelijk, dat de maatstaten voor kleeding voor hen, die met de bestaande tailles niet gekleed kunnen worden, eerst na den betrekkelijken vernieuwingsdatum worden ingediend. Daardoor ontvangen deze die kleedingstukken in den regel drie a zes maanden te laat. Dit kan m. i. op grond van de bestaande bepalingen worden voorkomen. Artikel 69 der Compies. instructie toch schrijft voor: „Voor militairen, die met de kleedingstukken, volgens de vastgestelde tailles aangemaakt, niet gekleed kunnen worden, dient de C. C. intijds 1) maatstaten in," terwijl we in 40 van het bijvoegsel dezer instructie nog lezen: Aan militairen van buitengewonen lichaamsbouw wordt zoo noodig op maat vervaardigde kleeding uitgereikt. Verder lezen we in art. 370 Regelen materieel beheer nog: Kleedingstukken voor militairen, die niet gekleed kunnen gaan met voorwerpen van gewone afmetingen, worden tijdig IJ op maat vervaar digd, enz. Met dit intijds wordt m. i. bedoeld, dat do maatstaten op zoodanig tijd stip worden ingediend, dat de maatkleeding voor den vernieuwings datum in het garnizoenskleedingmagazijn kan zijn ontvangen. Ik heb dan ook wel gezien, dat aldus gehandeld werd en de soldaat, die dan evengoed als zijn kameraad van gewonen lichaamsbouw, zijn kleeding op tijd ontving, was in zijn nopjes. Hij kreeg zijn nieuwjaars pakje dan ook op tijd. Ik bedoel hiermede natuurlijk de sergekleeding, want ontvangt bij die niet te gelijk met do anderen, dan is hem dit een groot ongerief. Daar mij bij ondervinding gebleken is, dat er tusschen de indiening der maatstaten en ontvangst der kleeding in het magazijn ongeveer vier 1) De cursiveer ing is van mij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 355