Taalkennis der Engelsche zeeofficieren. Naar aanleiding van het feit, dat een paar maanden geleden een Duitsche stoomboot door een Engelsch oorlogschip in beslag genomen werd, onder wiens officieren geen enkele Duitsch verstond, bespreekt de United Service Gazette No. 3506 de verbreiding der taalkennis van Engelsche zeeoffi cieren. Volgens de nieuwste ranglijsten bezitten van den rang van kapi tein ter zee af en daaronder het brevet van tolk35 officieren voor Hindustanië, 29 voor Suabeli, 25 voor Fransch, 12 voor Duitsch, 10 voor Perzisch, 8 voor Spaanseh, 6 voor Arabisch, 3 voor Italiaansch, 3 voor Russisch en voor het Turksch, Grieksch en Chineesch ieder een. Natuur lijk mag men aannemen, dat buiten deze benoemde tolken nog een aan zienlijk aantal officieren eenigermate op de hoogte zijn in vreemde talen, {Mil. Wochenblatt No. 55). Uit den pruikentijd. Op dat mijn stilzwijzen geene twijffelachtigheid te weege brenge bij dezulke der Heeren officieren, die nog niet opgenomen zijn in den cir- cul van hun, die meer roem stellen in het draagen van rond haar, dan in den staart, bevorens het Sieraat van een Militair, zo achte ik mij verpligt de Heeren officieren daaromtrend van naderbij met mijne opinie bekend te maaken. Indien alhier ter Custe, van weegens de Hoge Indiasche Regeering, of van weegens zijn Excellentie den Heer Gouverneur Generaal Wiese, eene ordre ontfangen was, dat de Heeren officieren zich van de staart moesten ontdoen, zoude deze ordre gewis aan het corps officieren bekend gemaakt en tot executie gebragt zijn geworden, alzo ik niet geloof, jemand zich op de cust bevind, die het obedieren zich meer tot een pligt reekend als ik.... maar ook daarom wil ik geobedieerd worden. Dan zo min zijn Excellentie Wiese als zijn Excellentie den Mareschal Daendels, hebben immer een diergelijke ordre uitgevaardigd en daarom heb ik ook tot heeden niet toegelaaten, dat de officieren zich van haar staart ontdeedén, en zo ik wel g'informeerd ben, heeft zijn Excellentie Daendels, ook volgens de jongste tijding, daartoe geen bevel gegeeven, maar zulks aan de keuze van jeder officier overgelaaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 358