DE OORLOG IX ZUID-AFR1KA. (Vervolg van blz. 376.) In Natal was in de tweede helft van Februari eveneens eene voor de federalen ongunstige verandering in den toestand gekomen. Al dadelijk merken wij op, dat de handelingen van Joubert zeer nauw verband hielden met de gebeurtenissen in het Westen, waar Cronjé, zooals we zagen, door Roberts ernstig was bedreigd geworden en ten slotte capituleeren moest. Bulier was na het mislukken zijner derde poging tot het forceeren der Boerenstellingen naar Chieveley getrokken en had daar wederom zijn hoofdkwartier gevestigd. Reeds den 13en Februari werden zijne voorposten op den Zuidelijken oever der Toegela teruggeworpen door een commando onder Botha. Dienzelfden dag werd door Dundonald eene verkenning gemaakt naar den Hlangwanaberg, die door de Boeren bezet werd gehouden. Bulier was van zijn overmoed genezenzijne drie malen achtereen mislukte ondernemingen hadden hem althans geleerd het nut van verkenningen te erkennen. Weinige dagen later bleek hem, dat de Boerenmacht aan de Toe gela sterk verminderde, terwijl heliogrammen uit Ladysmith hem de overtuiging schonken, dat ook daar de federalen niet meer in grooten getale aanwezig waren. Inderdaad was een groot gedeelte der republikeinen opgebroken om deel te nemen aan den strijd tegen de Britsche hoofdmacht in het Westen. Zondag, den 18en, rukte de Britsche macht, die zich vier dagen te voren van den Hussarheuvel had meester gemaakt, in Noordelijke lichting voorwaarts over de heuvelreeks, welke in den Hlangwana berg haar hoogste punt bereikt. Oostelijk van deze heuvelreeks bewoog zich de tweede cavalerie brigade gevolgd door de Queens, die zich naar den Montechristo, een kop in dit heuvelland, richtten. De 4e brigade rukte op langs de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 444