SCHERMOEFENINGEN BIJ DE INFANTERIE. Si Anoe schrijft in de 6de aflevering van het vorige jaar onder Het schermen met geweer en sabelo. a. het volgende: ,,'t Schermen zonder tegenpartij is geen schermen, 't is 't a. b. c. waarbij niet te lang mag stil gestaan worden, op gevaar af van den leerling voor verdere ontwikkeling te verstompen", en verder „En zegt nu niet, M. H., de beginselen moeten eerst grondig gekend zijn, want dan laat de schoolmeester uw zoon, die niet mooi schrijft, zijn heele leven in de laagste klasse van de laagste school zitten". Indien Si Anoe met schermen met tegenpartij bedoelt, het partij schermen, het z.g. trekkendan heb ik tegen deze twee aangehaalde uitingen ernstige bedenkingen, omdat zij den werke- lijken grondslag van het schermonderricht aantasten. Ik ben het eens met Si Anoe waar hij zegt: „Schermen zon der tegenpartij is geen schermen", evenmin als schijfschieten zonder schijf, schijfschieten is. Dat schermen met tegenpartij moet worden geleerdhet is maar de quaestie hoe. Niet door schermen zelf maar door nauwgezette voorbereiding die veel tijd kost, evenals schijfschieten moet worden geleerd, door nauwgezette laad-, richt- en aftrekoefeningen. Later zal veel schermen den schermer ontwikkelen, evenals veel schieten den beteren schutter vormt, maar dan moet er eerst een schermer of een schutter van gemaakt zijn. Evenmin als men van een slecht schutter een goed schutter kan maken, door te zeggen„beter richten", „rustiger aftrekken", wanneer hij niet kan richten, en niet kan aftrekken, evenmin kan men van een slecht schermer een goed schermer maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 120