107 door te zeggen „beter afweren", „meer schijnstooten maken", „vlugger nastooten", als hij niet geleerd heeft wat afweringen, schijnstooten en nastooten zijn. Hij moet m.a.w. de techniek van het schermen kennen, deze is zeer moeilijk, en het aanleeren ervan duurt evenredig lang. Dit kan dan ook alleen geschieden, door hem te plaatsen tegenover een geoefend onderwijzer, door dus het schermonder- richt, zooals het Voorschrift op de Schermoefeningen bij de In fanterie het gebiedt, te doen plaats hebben man voor man. Het is mijne stellige overtuiging, dat iemand, die de eerste vier aldeelingen van het schermvoorschrift, gedurende gerui- men tijd, grondig heeft beoefend, onbewust een goed partij schermer wordt, zonder dat hij onderwijs ontvangt in het partij-schermen. Want. dat is niet te onderwijzenhet is het uitvloeisel van het geleerde in de afdeelingen I, II, III en IV. Hoogstens kan men hem bekend maken met enkele z. g. trucs en met loopjes, die wel eens worden gebezigd bij con coursen, maar de bedoeling is niet: het vormen van concours schermers, maar het vormen van onderwijzers voor den troep. Volgens mijne meening schuilt echter de fout bij het tegen woordige schermonderricht ergens anders, en wel in het on derwijzers-personeel. Dit personeel n. 1., althans het meerendeel van hen, weet niet, dat er tusschen de voorbereidende oefeningen en het partij schermen nog zoo heel veel te onderwijzen valt, waarbij de leerlingen wel tegenover elkander zijn opgesteld, en de lust in het schermen niet wordt geschaad. Maar hoe gaat het gewoonlijk? Indien er b.v. wordt gelast: voor de 1" sectie van zóó tot zoo laat „bajonetvechten", dan is de eerste vraag, die wordt gedaan: „gewoon bajonetvech ten?" of „trekken?" Is het eerste de bedoeling, dan (let er maar op) vormt „de verkorte stoot" en „de werpstoot met den achtersten voet vóór" den hoofdschotel, vroeger ook nog, het gelukkig vervallen, onge lukkige „werpt over lans". Deze artikelen schijnen steeds en overal, een overweldigenden indruk te maken op den onder wijzer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 121