108 Slaan wij echter het voorschrift op de schermoefeningen op, dan zien wij, dat deze mooiigheden juist voorkomen in de 4° les van de He Afdeeling, de eenige les waarbij verboden is de leer lingen tegenover elkaar op te stellen. Is echter het antwoord: „neen, laat ze nou maar eens trek ken", dan is de voorstelling al niet minder comisch. Twee behoorlijk gewapende, en van stevige dekkingsmiddelen voor ziene strijders, geheel ongewoon aan het dragen van masker, borstlap en handschoen, gaan tegenover elkaar in stelling- staan, en trachten door allerlei bewegingen, die nergens staan voorgeschreven, elkander een „toessée" toe te brengen, met het natuurlijk gevolg, dat het bij trachten blijft, en waarbij zorg vuldig wordt vermedentoe te passen alles wat wel voorge schreven is, ten einde, ongedeerd zijn tegenpartij onschadelijk te kunnen maken. En hoe komt dat? Omdat ze niet weten hoe ze dat doen moeten, want ze hebben het nooit geleerd. Het mindere ka der is op deze leemte in den gang van het onderwijs nooit gewezen, omdat, laten we maar eerlijk zijn, omdat er zooveel officieren zijn, die het zelf niet weten. Ik heb zoo dikwijls uit den mond van officieren gehoord, als deze quaestie ter sprake kwam: „Och, je moet eigenlijk zelf aan schermen heb ben gedaan, om het te weten" 1). Stel u voor, dat u eens uit dienzelfden mond te hooren kreeg: „Och, je moet eigen lijk zelf aan schieten gedaan hebben, om het te weten", wan neer er voor de schijf sprake was van opleiding tot schutter. Ons schermvoorschrift is in zijn soort even moeilijk of even eenvoudig als ons schietvoorschrift. Het laatste wil men ken nen, het eerste negeert men. Doet men dat, omdat men het schermen overbodig vindt, welnu, men late dan ook bij het uitrukken zijn sabel thuis, want dan is het een hinderlijk ding, dat men toch niet weet te hanteeren, en dan kan tevens de bajonet worden afgeschaft. 1) Het is hier de plaats de aandacht te vestigen op de in Nederland met veel succes werkzame «Koninklijke Officiers Schermbond", waarover wij in een naschrift nog het een en ander melden zullen. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 122