109 Maar ik dwaal af, en ik zou op het laatst nog terecht komen bij het noodeloos en tijdverspillende in de lucht zwaaien met houten rapieren, als z. g. voorbereiding tot het zoo moeilijke sabelschermen. En nu wat betreft de tweede uiting: „En zegt nu niet, M. H., de beginselen moeten eerst grondig gekend zijn, want dan laat de schoolmeester uw zoon, die niet mooi schrijft, zijn heele leven in de laagste klasse van de laagste school zitten". Begrijp ik Si Anoe goed, dan bedoelt hij met deze beginselen datgene, wat hij onderwijzen ziet, wanneer er „geen trekken" is gelast, en dan ga ik geheel met hem mede. Of bij den „pas voorwaarts", de voorste voet precies één voetlengte naar voren wordt gezet, of dat in de „stelling" de rechterhand (met geweer) vóór-, naast-, tegen-, voor- of achter de heup wordt geplaatst, of dat bij den geliefkoosden „verkorten stoot", de linkerhand te ruggetrokken wordt tot precies tegen de maagholte, doet m. i. niets ter zake, omdat later, een goed partijschermer dit pre cies regelt zooals hem dat in zijn kraam te pas komt. Maar, wordt er bedoeld met de beginselenhet kunnen richten van een stoot, het zuiver kunnen afweren, het maken van mis leidingsbewegingen, het voordeel trekken van de kans op een nastoot, dan beweer ikblijf zóólang bij die beginselen staan, tot dat ze door de leerlingen grondig worden gekend, en zuiver kun nen worden uitgevoerd, want dan groeien er uit hen goede schermers. Ik zeg dan ook niet: „mijn zoon kan niet in eene hoogere klasse overgaan, omdat hij niet mooi schrijft," maar„mijn zoon kan geen analytische meetkunde leeren, wanneer hij niet doorkneed is in de algebra." Ten slotte nog een woord over het Voorschrift zelfErheerscht nog bij velen het denkbeeld: „die methode van ons, die Hol- landsche methode, die deugt heelemaal nietde Fransche methode, dat is je ware; zie ook maar eens de Fransche-en de Belgische schermers, die zijn de Hollandsche overal de baas!" Maar, die Hollandsche methode, die methode uit ons Voor schrift op de Schermoefeningen bij de Infanterie, is precies de-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 123