115 19 Febr. De Boschkoppen door de Engelschen bezet. 23 De Engelschen bij Pietersheuvel teruggeslagen. Vergeefsche pogingen tot ontzet van Cronjé, die bij de bedding der Modderrivier door Roberts is ingesloten. 27 Cronjé geeft zich met 3700 menschen, na een held- haftigen tegenstand van tien dagen, aan Roberts over. 28 Ontzet van Ladysmith. Algemeene terugtocht der Boeren uit Natal. 3 Mrt. De Boeren in het Noorden van de Kaapkolonie trek ken ai schermutselende terug. 9 De beide Republieken richten zich tot de mogend heden. met verzoek tusschenbeide te komen. 13 Bloemfontein door de Engelschen bezet. Amerika's aanbod tot bemiddeling door Engeland afgewezen. 21 Lemmer, Olivier en anderen, uit de Kaapkolonie terugtrekkend, vereenigen zich met de hoofdmacht der Boeren. 27 Generaal Joubert te Pretoria overleden. Louis Botha wordt waarnemend commandant-generaal. 1 April Bij Koornspruit ten Oosten van Bloemfontein vallen de Engelschen in een hinderlaag. De Boeren maken een groot konvooi buit, veroveren zeven kanonnen en maken veel gevangenen. 5 Vijf Engelsche compagnieën bij Reddersburg over vallen en gevangen genomen. Gevecht bij Boshof. Generaal de Yillebois Mareuil sneuvelt; vele uit- landers gevangen genomen. 9 Wepener door de Boeren ingesloten. 14 Aankomst der Engelschen te Beirazij trekken over Portugeesch gebied naar Rhodesië. De heeren Fischer, Wolmarans en Wessels, buiten gewone gezanten der Republiek, komen in Den Haag aan. 25 Wepener ontzet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 129