13 Sept. 15 17 18 20 22 24 25 2 Oct. 5 6 8 118 French rukt, bijna zonder tegenstand te ontmoeten, tot Baberton op. De Kaapsche wetgevende vergadering neemt de hoog- verraadswet aan. Er wordt bericht ontvangen, dat het garnizoen van Schweizer-Reneke, ten Zuidoosten van Vrijburg, door de Boeren omsingeld is. Koningin Victoria teekent het besluit tot ontbin ding van het Parlement op 25 September. Het nieuwe Parlement wordt tegen 1 November bijeengeroepen. Er wordt gevochten bij Komatiepoort. Honderden uitgewekenen uit Transvaal komen te Lourenqo Marques aan. Nelspruit wordt zonder tegenstand door de Engelschen bezet. Een gedeelte der Boeren heeft zich in de Lebombo-bergen, ten Zuiden van Komatiepoort, verschanst, een ander gedeelte is ten Noorden en Westen van Lijdenburg afgetrokken. Roberts seint, dat 700 Boeren bij Komatiepoort de Portugeesche grens overgetrokken zijn. „Van het leger der Boeren" zegt Roberts „is nu niets meer over dan eenige stroopende benden". President Steyn heeft rechter Herzog aangesteld als waarnemend pre sident van den Oranje-Vrij staat. Schweizer-Reneke ontzet door generaal Settle. De Engelschen bezetten zonder tegenstand Koma tiepoort. De Lisle vertrekt uit Pretoria om jacht te maken op de Wet. De Boeren vermeesteren bij de Jager's drift, aan de Buffelrivier, een konvooi, en laten bij Pan, aan den Oosterspoorweg, een trein ontsporen. Gevecht bij Buitfontein, ten Noordwesten van Bloem fontein. Buller trekt uit Lijdenburg naar het Zuiden terug. Gemeld wordt, datWepener, Rouxville en Ficksburg weer in de handen der Boeren zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 132