139 gebezigd. Yoor dit laatste doel zal trouwens de dracht hunner kanonnen veelal te gering zijn, terwijl hunne zeer verspreide ligging de eenhoofdige vuurleiding onmogelijk zal maken. Een nadeel, aan het gebruik dezer koepeltjes verbonden, is de omstandigheid, dat ze verloren zijn, wanneer de vijand de stelling neemt. Yoor artillerie, die hare taak goed wenscht te vervullen, mag dit echter geen bezwaar zijn. Yeelal zal tijd en gelegenheid ontbreken deze loopgraafpant sers in vluchtig versterkte stellingen aan te voeren; bij tijde lijke versterkingen echter behooren zij op ruime schaal te wor den toegepast. Tijdelijke stellingen zijn open of gesloten. Een wezenlijk verschil in de f ortificatorische inrichting van beide valt niet op te merken. Hunne inrichting berust uit den aard der zaak op dezelfde beginselen als de inrichting der permanente stelling. Al dadelijk valt echter op te merken, dat de opstelling van vuurmonden voor den artilleriestrijd in de forten, wat ook in de permanente versterkingskunst vele bestrijders vindt, in de tijdelijke versterkingskunst onmogelijk is, daar dergelijke vuur monden in pantserkoepels of kazematten behooren te staan. Een tijdelijke stelling moet alzoo worden ingericht naar de volgende grondbeginselen a. De forten dienen uitsluitend voor de verdediging van nabij, d. w. z. tot het afslaan van den rechtstreekschen infanterie-aanval en het flankeeren der intervallen. Zij dienen stormvrij te zijn. b. De forten liggen op hoogstens 2000 M. onderlingen af stand, ten einde elkaar met G.K. vuur uit licht snelvuurgeschut te kunnen ondersteunen en de intervallen onder kruisvuur te kunnen nemen, tenzij het terrein tusschen die forten een in fanterie-aanval zeer moeilijk maakt, in welk geval de afstand der forten het dubbele van de boven opgegeven maat kan be dragen, zoodat de geheele interval nog door werkzaam G-.K: vuur kan worden bestreken. Daar de forten in geaccidenteerd terrein voornamelijk op de hoogten zullen liggen, wordt hun onderlinge afstand in de eerste plaats door het terrein bepaald. c. De intervallen worden door de middelen der veldverster- kingskunst tot verdediging ingericht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 153