140 d. De artillerie, die den geschutsstrijd zal voeren, zal in het algemeen plaats nemen achter gezichtsdekkingen en dus van de indirecte richting gebruik maken. Hierdoor zal het zeer moeilijk zijn, haar buiten gevecht te stellen. e. De verlichting van het voorterrein geschiedt door elec- trische zoeklichten van uit de intervallen; deze zoeklichten staan op wagens en zijn dus verplaatsbaar. Deze grondbeginselen, hoewel niet algemeen erkend, gelden ook in de duurzame versterkingskunst; hen hier te ontwikke len, zou mij te ver voeren, zij zijn op schitterende wijze ver dedigd door den kapitein der genie van het Hollandsche Le ger C. J. Snijders in de bijeenkomst van de „Vereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap" op 30 Januari 1891. Ver der zijn er echter nog eenige principes, die in de duurzame versterkingskunst gelden, doch wijziging dienen te ondergaan, waar het de tijdelijke versterkingskunst, speciaal die voor Indië geldt. Deze verschillen spruiten voort uit de volgende oorzaken. Met de middelen der tijdelijke versterkingskunst kan men zich niet dekken tegen de uitwerking der zwaarste projectielen, die door den aanvaller in den vestingoorlog worden gebruikt, n.L brisante torpedogranaten uit de 21 c.M. mortierendaartoe is men alleen in staat met de middelen der duurzame versterkingskunst. Gelukkig zijn wij in Indië te dezen opzichte in een bijzonder geval, omdat een buitenlandsche aanvaller zeer groote moei lijkheden zal ondervinden met den aanvoer van dergelijk zwaar geschut en vooral van voldoende munitie daarvoor, niet alleen over zee naar onzen archipel, maar vooral ook van af de de- barkementsplaats langs onze spoorwegen met hunne zeer ge ringe capaciteit naar het oorlogstooneel. Om dezelfde redenen zal de aanvaller geen zware houwitsers, noch lange zware ka nonnen tegen onze stelling kunnen aanvoeren en zullen wij daartegen waarschijnlijk slechts te wachten hebben: lange kanonnen van 7 a 10 c.M. houwitsers tot 12 kaliber, mortieren 15 J Speciaal heb ik hier op het oog tijdelijke stellingen, die meer in het binnenland zijn gelegen, b.v. in de Preanger Regentschap pen. Bij de verdediging van kustplaatsen kan men ook op de-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 154