141 landfronten allicht zwaardere vuurmonden verwachten en zou men, om zich tegen hun vuur te beschermen, gebruik moeten maken van zwaardere dekkingen dan die, welke hier worden behandeld; of wel, men zal zijn heil moeten zoeken in een groot aantal batterijen van vervoerbare Schumann'sche pant seraffuiten van 5.3 of 5.7 c.M., volgens het stelsel ontwikkeld door Schumann en Julius Meijer. Dit stelsel vindt echter wei nig aanhangers, vooral omdat een stelling volgens deze ideeën ingericht, zonder sterke stormvrije steunpunten, tegen een nachtelijken aanval zeer weinig waarborgen voor haar behoud oplevert. Hoe dit ook zij, de omstandigheid, dat men wel nooit tijd zal hebben kustplaatsen in oorlogstijd nog voldoende te ver sterken, verbiedt ons die plaatsen eerst dan tot verdediging- in te richten. Kustplaatsen moeten m. i., zoo men ze wil verdedigen, dan ook permanent worden versterkt, terwijl men in de binnen landen dikwijls met tijdelijke werken kan volstaan, die het groote voordeel hebben minder duur te zijn. Daar de aanvaller tegen deze laatste werken dus slechts vrij licht belegeringsgeschut kan aanvoeren, dient men bij de in richting der tijdelijke stellingen alsnog de navolgende punten in het oog te houden. f. De dekkingen behoeven slechts bestand te zijn tegen het vuur uit licht belegeringsgeschut. g. Daar de aanvallende batterijen mobiel zijn, dienen de verdedigende batterijen ditzelfde voordeel te bezittenze be staan dus ook slechts uit houwitsers van 12 c.M., mortieren van 12 en 15 c.M. en ook lange kanonnen van 10 c.M. alle op veld- affuit. De laatste vuurmonden dienen in de eerste plaats tot het beschieten op groote afstanden van de vijandelijke opmarsch- wegen en kantonnementen. In Europeesche oorlogen bij duur zame versterkingen bezigt men hiervoor lange kanonnen van 12 en 15 c.M., opgesteld in pantserkoepels of in permanente batterijen. In het onderhavige geval zal men zich met geringere dekkingsmiddelen moeten en kunnen tevreden stellende mindere mate van dekking wordt dan vergoed door de meerdere be wegelijkheid der vuurmonden. h. Zoo de tijdelijke stelling ligt om of voor een belangrijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 155