142 plaats, die verdedigd moet worden, behoeft de afstand van de fortenlinie tot den rand dier plaats hoogstens 3 K.M. te be dragen. De juiste afstand wordt natuurlijk bepaald door de gunstige opstellingen, die het terrein biedt. In Europa stelt men hiervoor tegenwoordig vrij algemeen 3 a 5 K.M., de stad kan dan nog wel gebombardeerd worden, maar niet met voldoend succesook is het bombardement wegens zijne geringe uitwerking op groote steden, eene aanvalswijze, die meer op den achtergrond is geraakt. Yooral bij gordel vestingen trekt men daarom de fortenlinie zoo dicht bij de plaats als men kan, om de uitgebreidheid der stelling en dus hare kosten en het aantal troepen, dat voor hare verdediging noodig is, te verminderen. Maar ook als de stelling alléén vóór de stad ligt (Utrecht), heeft men liefst die plaats met hare hulp middelen en magazijnen zoo dicht mogelijk bij die verdedigings stelling. Waar men dus tegenover de zware vuurmonden 3 a 5 K.M. tot den rand der plaats noodig acht, kan men tegen over het lichtere geschut wel met 2 a 3 K. M. volstaan, vooral daar de Indische plaatsen veel meer uiteen gebouwd zijn, en een bombardement al bitter weinig succes zal beloven. Boven dien zal de stemming van de bevolking in de plaats den bevel hebber minder zorgen baren dan zulks in groote Europeesche steden het geval is. Na aldus de grondbeginselen te hebben vermeld, volgens welke een tijdelijke stelling i.n Indië behoort te worden ingericht, kunnen wij de inrichting der onderdeelen van die stelling in 't kort nagaan. Deze onderdeelen zijn 1°. de forten; 2°. de tusschenliniën 3°. de batterij-stellingen; 4°. de communicatiën, de depots en het onderkomen der bezetting buiten de forten; 5°. de kernbevestiging. In het „Handboek voor den technischen dienst van het korps Genietroepen" zijn alleen gegevens te vinden voor de onderdeelen van tijdelijke forten en deze zijn door de invoering van brisante granaten nog als verouderd te beschouwen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 156