148 Hoofdstuk II. FORTEN. Bewapening. De bewapening der forten zal hoofdzakelijk die nen te bestaan uit licht snelvuur geschut, dat: 1°. een vijandelijken infanterie-aanval op de stelling in haar geheel reeds op grooten afstand kan tegengaan, 2°. flankeerend kan werken om de intervallen en de neven forten te steunen (groot flankement, traditoorvuur), 3°. mede kan werken tot het afslaan van een direkten aanval op het fort en daartoe ook de grachten kan bestrijken, die het fort omringen (klein flankement). Ten einde in de ver zichtbare forten niet zeer spoedig door de verspreid en gedekt opgestelde vijandelijke mobiele batterijen buiten gevecht te worden gesteld, moeten deze vuurmonden zoo wel in afwachtings- als in gevechtstoestand volkomen gedekt zijn opgesteld. Dit is niet te verkrijgen door de vuurmonden in afwachtingstoestand in bomvrije remises op te stellen en ze voor het gevecht op den open wal in batterij te brengen, daar dit eerst zou kunnen geschieden, wanneer de vijand zijn artillerievuur op het fort moet staken om zijn eigen infanterie niet te treffen, wanneer deze het fort al zeer dicht genaderd is. De artillerie van het fort zal dan niet aan hare opdracht sub 1°. kunnen voldoen en voor die sub 2°. en 3°. wellicht te laat komen, daar de gemeenschappen, waarover het geschut zal moeten worden vervoerd, door het vuur des vijands zeer geleden zullen hebben. Om deze nadeelen te ontgaan, zal men het geschut onder pantsers of in kazematten moeten stellen. De eenige pantsers, die men voor geschut zal kunnen toepassen in tijdelijke forten, zijn de vervoerbare loopgraafpantsers van Schumann (zie plaat I). Het Grusonwerk levert dergelijke loopgraafpantsers voor snelvurende kanonnen van 5.7 5.33.7 c.M. en voor mitrailleurs; de eerste soort is in het onderhavige geval te verkiezen, daar zij de grootste uitwerking belooft. "Voor de opdracht sub 1°. heeft het geschut een groot schootsveld noodig, voor die sub 2°. en 3°. slechts een beperkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 157