144 Het zou dus in de rede liggen, het eerstbedoelde geschut in de genoemde loopgraafpantsers, het laatstbedoelde in kazematten op te stellen, die het groote voordeel hebben, minder gecompli ceerd te zijn ingericht en dus minder gevoelig voor granaatvuur te zijn, bovendien bieden ze meer ruimte aan, en kan dus het vuur daaruit beter geleid worden dan dat uit loopgraafpantsers, waarin slechts twee artilleristen, als 't ware opgesloten zitten. De kazematten echter zijn in front zeer kwetsbaar, dit front moet dus aan direkt vuur worden onttrokken en daardoor zullen die kazematvuurmonden niet kunnen medewerken om een aan val reeds op grootere afstanden te bestoken, terwijl, wanneer alle vuurmonden in loopgraafpantsers zijn opgesteld, men ze zoo zal kunnen plaatsen, dat ze aan alle drie genoemde opdrach ten kunnen voldoen. Dan kan de aanvaller op de groote afstan den door al het geschut uit het fort worden bestooktkomt hij dichter bij, dan kunnen eenige vuurmonden speciaal worden bestemd tot het enfileeren der intervallenbestormt hij het fort, dan werken alle vuurmonden mede, om dien aanval af te slaan. Om deze reden schijnt het mij dan ook wenschelijk toe, alle vuurmonden in het fort in loopgraafpantsers op te stellen. Een groot bezwaar hiertegen is echter het groote aantal loopgraaf pantsers, dat op deze wijze voor de stelling noodig is. Per fort zijn er nl. minstens 6 noodig en wel twee voor vuur in front, twee voor flankenvuur rechts, twee voor flankenvuur links. Bovendien zullen in de intervallen hier en daar nog loopgraafpantsers noodig zijn. Over zoo'n groot aantal zal men met het oog op de kosten waarschijnlijk niet kunnen beschikken, zoodat men een deel van het geschut wel in kazematten zal moeten opstellen; alleen op tactisch zeer gewichtige punten zal men het fort alleen met loopgraafpantsers moeten bewapenen. Ook een fort met 4 loopgraafpantsers en zonder kazematten zou op minder belangrijke punten reden van bestaan hebben b v. twee voor frontvuur, 1 voor flankeervuur rechts, 1 voor flankeervuur links. Wordt één der vuurmonden dan buiten gevecht gesteld, dan heeft men voor ieder front nog één kanon, daar alle zoowel front- als flankeervuur kunnen afgeven. Tegen het uitsluitend gebruik van loopgraafpantsers zou men kunnen aanvoeren, dat de afstanden, waarop de aanvallende

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 158