145 infanterie kan worden bestookt, dikwijls vrij klein zijn, voor eerst door de dekking, die het terrein biedt, maar vooral omdat de aanvaller, na de stelling voldoende met zijn artillerie te hebben beschoten, zal trachten 's nachts op 600 M. of minder van de stelling vluchtige loopgraven aan te leggen en van daar uit het beslissende infanterievuur af te geven, dat den storm zal voorafgaan. Het onder vuur nemen van die infanterie op 600 M. afstand aan de zijde van het nevenfort zou dan ook kunnen geschieden door het geschut voor groot flankement, opgesteld in kazematten achter het fort, van waar uit het vuur altijd beter geleid kan worden dan uit loopgraafpantsers (PI. II fig. I-)- Inderdaad is hiervoor wel iets te zeggen, doch daartegenover staat 1°. Dat de kazematten dan direkt kunnen beschoten worden door een batterij, die, op 3000 M. afstand van de kazemat ge legen, nog 1500 M. van de stelling verwijderd is, waar het terrein waarschijnlijk niet geraseerd is en de aanvalsbatterij dus gemakkelijk een gedekte opstelling zal vinden, van waar uit zij met behulp van indirekte richting de kazematten door G. vuur uit lange kanonnen zou kunnen vernielen. 2°. Dat bij electrische verlichting van het geraseerde voor terrein onder het bestrijkend schot van de moderne geweren en het plongeerend Gr. K. vuur uit lichte (7 c.M.) mortieren het aanleggen gedurende den nacht van aanvalsloopgraven op 600 M. van de stelling veelal onmogelijk zal zijn. Om deze redenen zal m. i. slechts als eisch mogen worden gesteld, dat van uit de traditoorkazematten het voorterrein aan de zijde van het nevenfort tot op 300 M. voor de stelling kan worden bestreken, waardoor een batterij, die de kazematten direkt zou willen beschieten, tot op 800 M. van de stelling zou moeten naderen (zie fig. 1), wat in het algemeen onmogelijk zal zijn. Uit bovenstaande beschouwingen blijkt dus m. i., dat voor groot flankement aan het vuur uit loopgraafpantsers de voorkeur moet worden gegeven, maar zooals boven reeds is opgemerkt, zal men door gebrek aan deze verdedigingsmiddelen meestal genoodzaakt zijn voor het groot flankement geschut in kaze-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 159