DE OORLOG IN ZUID AFRIKA. Vervolg van Us. 432 vorig en jaargang.) Met den val van Bloemfontein werd het tweede tijdvak van den oorlog afgesloten en trad deze zijne derde en, naar het zich liet aanzien, zijne laatste phase in. Waren de federalen in het begin van den strijd strategisch offensief opgetreden tegen hunnen politieken aanvaller en hadden zij daardoor, dank zij de toepassing van het tactisch defensief, ten koste van slechts geringe verliezen, belangrijke voordeelen kunnen behalen, later toen de uit Engeland geéchelonnêerde strijdkrachten tot het prijsgeven der agressie hadden gedwongen, schijnen de Boeren, als verlamd door de overmacht, de verde diging te weinig actief te hebben gevoerd, met het onvermij delijk gevolg, dat teleurstellingen hun niet zijn bespaard gebleven. Krieg führen heiszt angreifen, en het zondigen tegen dezen grondregel der krijgskunst heeft niet nagelaten een voor de Boeren noodlottigen invloed op de gebeurtenissen onmiddellijk vóór en tijdens Robert's inval in den Oranje-Vrijstaat uit te oefenen. Na de occupatie van de Vrijstaatsche hoofdstad, zochten de federalen hun heil in de wijze van oorlogvoering, welke hun reeds vóór het uitbreken der vijandelijkheden was toegeschreven, nl. in het voeren van den kleinen oorlog. Opzettelijk vermijden we te spreken van guerilla omdat, naar we Bescheiden meenen te mogen opmerken, onder guerilla niet hetzelfde verstaan mag worden als onder kleinen oorlog. Het ligt buiten ons be stek om de gronden, waarop onze meening berust, te bespreken, slechts veroorloven we ons er op te wijzen, dat ten onrechte voortdurend in de meeste periodieken gesproken werd en wordt van de guerilla. Heeft men zich vooraf van het onjuiste Deel, I. 1901. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 15