146 matten toe te passen, vooral omdat men gaarne een groote reserve aan loopgraafpantsers zal achterhouden om in de inter vallen tegenover 's vijands hoofdaanvalspunt op te stellen. De vraag kan zich echter voordoen Zou het niet beter zijn alle beschikbare loopgraafpantsers in de intervallen op te stellen en de forten alleen te verdedigen door mitrailleurs en infanterie vuur, en verder slechts te bewapenen met geschut voor groot flankement, opgesteld in kazematten? Deze vraag is gewettigd, daar het fort alleen een steunpunt voor den stormenderhandschen aanval is, en hare taak dus behalve het flankeeren van de intervallen, zou kunnen worden gereduceerd tot het afslaan van de direkte bestorming. Het bestoken van den -infanterie-aanval op grootere afstanden zou dan van uit de tusschenstelling kunnen geschieden, waar de loopgraafpantsers als 't ware onzichtbaar kunnen worden op gesteld, terwijl het fort een zichtbaar doel aanbiedt, waar de loopgraafpantsers kans loopen door G-. vuur te worden ontredderd. Toch moet deze vraag m. i. beslist ontkennend worden be antwoord en wel voornamelijk, omdat het fort in de eerste plaats stormvrij moet zijn en dit niet het geval is, wanneer de loop graafpantsers ontbreken. Deze toch behooren voortdurend (ook 's nachts) bezet te zijn, de vuurmond is dan steeds volkomen gevechtsvaardig, ook onder 's vijands G-. K. vuur. Dit is niet het geval met infanterie, noch met mitrailleurs in bomvrije remises. Eene nachtelijke overvalling van het fort zal bij voldoende waakzaamheid van de artilleristen in het pantser (die scherp gecontroleerd en herhaaldelijk vervangen kunnen worden) zoo goed als geen kans van slagen hebben, en ook een verrassende aanval overdag loopt veel meer gevaar te mislukken op een fort, dat van loopgraafpantsers is voorzien dan op eenzelfde verster king, die slechts met infanterie en mitrailleurs is bewapend. Men zal mij wellicht tegenwerpen, dat men het fort kan voor zien van een caponnière bewapend met eenige mitrailleurs, waardoor men dezelfde voordeelen zou verkrijgen als boven zijn genoemd voor de loopgraafpantsers; doch hier valt tegen aan te voeren, dat de mitrailleurs dan alleen vuur kunnen bren gen in de gracht en niet daarvoor, terwijl de gracht bij tijde lijke werken op verre na niet zoo'n belangrijke hindernis kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 160