IETS OVER DE MILITAIRE LUCHTSCHEEPVAART. Voordrachtgehouden in de Militair-wetenschappelijke- en Casino- vereeniging in Kaschaudoor Hauptmann Hinterstoisser. Overgenomen uit Streffleur's Österreichische Militdrische Zeitschrift. Ill Band 1 (Juli) Aflevering 1900. Het doel en de beteekenis van den verkenningsdienst, is den vijand te vinden, de voeling met hem te onderhouden en de meest uitgebreide inlichtingen over hem te verkrijgen. Niet alleen het besluit tot het aangaan van het gevecht, maar ook de verdere maatregelen en het gevechtsplan moeten gegrond zijn op de inlichtingen, welke men vóór, en ook later gedurende het gevecht, verkrijgt. Die inlichtingen nu op den juisten tijd te verkrijgen, is het doel van den verkenningsdienst. Een der meest doeltreffende middelen hiertoe is de verken ning des vijands door troepenafdeelingen, waartoe zich in de eerste plaats het meest eigent de verkennende cavalerie, welk wapen niet alleen veel meer op één dag kan waarnemen dan de infanterie, maar ook veel sneller verdwijnt dan deze. Nu zullen verkennende infanterie- en cavalerie-patrouilles zóólang nuttige berichten aanbrengen, tot zij voeling met de hoofdmacht des vijands verkregen hebben en deze zich krachtdadig tegen die ver kenningen verzet. Dan wordt in elk geval de uitvoering der op dracht door de verkenningspatrouilles zeer moeielijk, en blijft aan deze „oogen van den bevelhebber" niets anders over dan door het omrijden van de vleugels der tegenpartij,, het hem beschermend gordijn op te lichten, dat zij aan de voorzijde niet konden verscheuren. Hoe grooter nu de omweg, die gemaakt moet worden om dit doel te bereiken, zooveel langer en gevaarlijker is de weg, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 168