155 zulke patrouilles moeten afleggen om het geziene te berichten de meldingen zullen zonder twijfel dikwijls niet op tijd binnen komen, en toestanden teruggeven, welke uren te voren beston den, en intusschen door genomen maatregelen geheel veran derd zijn. Voor dat geval bezit de bevelhebber in den kabel-ballon een verkenningsmiddel van hooge waarde, ja, als het bestuurbare luchtschip reeds uitgevonden was, dan zou het niet alleen tot taktische, maar ook tot strategische verkenningen in dienst kunnen worden gesteld. In korte trekken zal ik volledigheidshalve de beide meest bekende ontwerpen van bestuurbare luchtballons, die op dit oogenblik in aanbouw zijn en in dit jaar hun proeftocht zullen doen, beschrijven. Het eene is het ontwerp van den Weener ingenieur Wilhelm Kress. Het is een vlieger met stagzeil, die op eene slede is bevestigd. Twee luchtschroeven worden door een gasoline (explosie) motor van 24 P. K. in beweging gebracht, en moeten aan het vaartuig een aanvankelijke snelheid van 12 M. in de seconde geven. Daardoor wordt de lucht onder de drie zeilvlakter. zóó samen geperst, dat het vaartuig opgelicht wordt en in schuine rich ting kan opstijgende motor, die niet meer dan 225 K.G-. weegt, is in beproeving; of evenwel de gevorderde snelheid zal kunnen worden bereikt, is eene andere vraag. Het 2e ontwerp van een luchtschip is dat van graaf Zeppe lin, welk ontwerp aan het Bodenmeer in eene lange drijvende loods den winter doorbrengt om in 1900 zijn eersten tocht te doen. Bij windstilte of weinig wind zal het ontwijfelbaar gelukken den ballon te sturen, bij sterkeren wind 8 M. per seconde) zal dit onmogelijk zijn. Daar zich binnen in den ballon een onbuigzaam geraamte van aluminium bevindt, loopt bij neder- daling van het gevaarte, het eigene zoo kostbare lichaam daar van gevaar. Er is dus op dit oogenblik geen andor vertrouwbaar zwevend observatorium dan een kabel-ballon. Zooals elk nieuw denkbeeld heeft ook de kabelballon naast een klein dapper strijdend aantal voorstanders een heel leger van haar vijandig gezinden. Voor alles noemt men als bezwaar tegen het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 169