2 der qualificatie „guerilla" overtuigd, dan kunnen we ons daar mede nog wel vereenigen als die naam slechts kortheidshalve wordt gebezigd. Mocht de lezer ons dan ook hier en daar betrappen op het gebruik van 't woord „guerilla", hij schrijve dit dan toe aan de reden bovengenoemd. De leidende gedachte, welke aan de handelingen der Boeren aanvoerders ten grondslag schijnt gelegen te hebben, was het belemmeren van Robert's opmarsch van Bloemfontein naar Pretoria en het beletten van diens vereeniging met de troepen macht onder Buller in Noord-Natal. Dit verklaart dan ook het overbrengen van den Yrijstaatschen bestuurszetel naar Kroon stad, een punt, dat op nagenoeg gelijke afstanden van Bloem fontein en de Natalsche passen ligt. In de periode, die na Bloemfontein's bezetting volgde, zouden de Boeren eene kracht en een werkzaamheid ontwikkelen, waar door de bij uitstek militaire eigenschappen der „psalmsinging peasants" meer nog dan in de beide eerste phasen van den krijg tot hun recht konden komen. In dit tijdperk zou het den Brit blijken, dat, al zouden zijne overweldigende massas ten slotte de overwinning moeten behalen, blijvende onderwerping niet dan ten koste van veeljarige en zware offers, zoo aan men- schenlevens als aan geld, te verwachten zoude zijn. Inderdaad, de factoren, die zich in den kleinen oorlog laten gelden, waren den Boeren in hooge mate gunstig en deden voor hunne zaak het beste hopen. In zijn „Lord Roberts' Campaign and its Consequences" zegt von Bloch: „Never before were there so many conditions favourable to „the defence in guerilla warfare as are to be found on the side „of the Boers,. en verder: „In the first place, then, it can „hardly be doubted that the Boers will split up into hundreds „of small parties, flying columns, predatory bands, dealing death „and destruction withersoever they appear. And for work of „this character the Boer is unequalled in Africa or the world. „He is a splendid walker, an excellent rider who never tires „in his saddle, as frugal in his habits as a Scottish Highlan der, endowed with powers of endurance far and away beyond

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 16