156 gebruik van den ballon, dat men bij het tijdig oplaten daarvan den vijand onmiddellijk zijne aanwezigheid, en zijne stelling ver raadt. Tegenover deze opvatting moet gesteld worden het feit, dat de reusachtige legers van den tegenwoordigen tijd elkander onmo gelijk binnen een dagmarsch afstand onopgemerkt kunnen na deren, zonder dat de verkennende cavalerie zich aan een niet te denken plichtverzuim zou hebben schuldig gemaaktook kunnen uit de plaats, waar de ballon staat, door de tegenpartij geen gevolgtrekkingen gemaakt worden omtrent sterkte of verdee ling van strijdkrachten aan die zijde. "Weer anderen bewerende ballon is te veel van weer en wind afhankelijk, men kan niet te allen tijde met zekerheid op zijn bruikbaarheid rekenen; maar op dit gebied is door de invoering van Riedinger's vlieger-ballon een belangrijke stap voorwaarts gedaan. Beschrijving van den vlieger-ballon. De vlieger-ballon is een circa twintig Meter lange cylinder van 6 Meter middellijn; aan het achterste gedeelde heeft zij een zoogenaamde stuurzak, die zich, als de ballon aan den kabel zweeft, met lucht vult, waardoor het slingeren en draaien daarvan belet wordt. Bovendien verhinderen een lange staart, zooals bij kinder vliegers, en zijwaarts aan den ballon aangebrachte vleugels, het zwaaien en gieren van zijn bovenpunt. De mand, of het schuitje is met vaststaand touwwerk ver bonden met het lichaam des ballons, waardoor de waarnemer in het schuitje bij den sterksten wind vrij wel op zijn plaats blijft. De wind raakt den eenigszius schuin naar boven gerichten ballon van onderen, waardoor deze niet zooals de ronde ballon naar den grond gedrukt wordt, maar integendeel naar boven gericht, wat het grootste voordeel van dit systeem ishieruit volgt toch, dat de wind, zoolang dezelve niet buitengewoon sterk is, het opstijgen van den ballon niet beletten kan. Moest toch de ronde ballon bij eene windsnelheid van 8 M. per seconde ingehaald worden, de vlieger-ballon kan bij eene snelheid van 16 M. per seconde, nog zonder bezwaar blij ren staan, zoodat de ballon bijna het geheele jaar door gebruikt kan worden. Verder beweren de tegenstanders van den zoo kostbaren

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 170