157 ballon, dafc de bereiding van het noodige gas en het medevoeren van bouwstoffen den trein bij het Leger onnoodig vergrooten zal. Ook dit bezwaar is uit den weg geruimd, door het gas, in arsenalen aangemaakt, in ijzeren flesschen, waarin het onder een druk van 200 atmosfeeren is samengeperst, mede te voeren. Een moderne luchtscheepvaart-afdeeling bestaat uit 9, elk met vier paarden bespannen voertuigen, nl.zes wagens om gas te vervoeren, 1 kabelwagen, 1 ballonwagen en 1 baga gewagen. Op die wagens worden behalve de bouwstoffen ook de bedienings-manschappen vervoerd, zoodat het geheel even bewegelijk is als een rijdende batterij. Evenals deze haar munitie-voorraad uit achtergelegen magazijnen aanvult, zullen ook voor de veld-ballon-afdeelingen in de zoogenaamde gas-colon- nes, zoowel gas als reserveballons medegevoerd worden. Om den ballon eens te vullen, heeft men 100 flesschen of 5 gaswagens noodig, terwijl eens gevuld, de ballon minstens 4 tot 8 dagen bruikbaar blijft. Na de vulling van den ballon rijden de wagens met de ledige gasflesschen naar het korps- munitiepark, waarbij de eerste gas-colonne zou moeten worden ingedeeld; zij verwisselen daar de ledige tegen volle flesschen, terwijl deze teruggezonden worden naar het veld-munitie-park, en ten slotte in de fabriek terugkomen, om opnieuw gevuld te worden. Acht honderd flesschen gas zouden, op de hierboven aange geven wijze te werk gaande, voor iedere veld-ballon-afdeeling toereikend zijn, terwijl op deze wijze uitgerust, eene compleete afdeeling 160,000 kronen zou kosten. De ballontrein zou bij den opmarsch ingedeeld moeten worden achter de batterij van het gros der voorhoede; in dertig mi nuten op zijn hoogst is de ballon gevuld, bemand en tot eene hoogte van zeshonderd Meter opgestegen, en zij komt dus niet te laat in werking, wanneer de voorhoede zich tot het gevecht ontwikkelt. Hierbij moet nog opgemerkt worden, dat de gevulde ballon, even als eene batterij, eene infanterie dekking noodig heeft, terwijl een voldoend aantal ruiters aan de afdeeling moet worden toegevoegd, tot het overbrengen van berichten. De regels voor het gebruik der ballons berusten nog in hoofd zaak op de ondervinding bij manoeuvres opgedaan, en daarvoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 171