158 komen als bijzonder leerrijk de keizer-manoeuvres van het 7e en 9e legerkorps bij Buzias in het jaar 1898 in aanmerking. Aan ieder korps was een compleete veld-ballon-afdeeling, bestaande uit 5 officieren, 75 manschappen, 89 paarden en 9 wagens, benevens een gas-colonne met twee reserve-vullingen toegevoegd. In deze voordracht zal alleen het gebruik der veld-ballon- afdeeling No. 1, ingedeeld bij het 7e korps, worden behandeld. Achter de diep ingesneden Poganis, brachten de drie divisieën van het 7e korps den 4en September ('t was rustdag) door. In den vroegen morgen van den 5en September zou de ballon-afdeeling, die tot nu toe met de 17e infanterie divisie Infanterie-truppen-divisien) van Detta over Szebely naar Roman- Sztamora gemarcheerd was, den. ballon ten Oosten van Otrösd opstellen, ten einde in het bijzonder te observeeren „of de troepen, welke op den Skamien verkend waren, zich tegen de linie van Poganis in beweging stelden." (Hierbij wordt verwezen naar het kaartenblad „Temesvar" op de schaal van 1 op 200,000, waarvan evenwel geen repro ductie bij de voordracht is gevoegd. Bovendien komt het ver taler voor, dat eene schets best gemist kan worden, daar het hier minder de wetenschap der stellingen bij de besproken manoeuvres geldt, dan wel datgene, wat de ballon als verken ningsmiddel opleverde, en dit laatste wordt ook zonder schets voldoende aangetoond). Noot van den vertaler. Ingevolge ontvangen bevelen van den 4en September 's avonds 6 uur, moest de 17e infanterie divisie bij de algemeene voor- waartsche beweging de richting op Buzias nemen. De 34e in fanterie divisie moest over den Z. O. hoek van Ternes-Yukovar op Szilas aanmarcheeren, terwijl de Landweer divisie bij Weg- war de Poganis overtrekken en de algemeene richting op de Skamien houdende, over den Wolfsberg marcheeren zoude. De ballon zou dus, indien deze disposities gehandhaafd waren, tusschen de 17e en de 34e infanterie divisie geplaatst zijn. Dit geschiedde evenwel niet. Uit de eerst binnengekomen be richten der ballon-waarnemingen en de rapporten der veiligheids troepen bleek beslist, dat het terrein tusschen Temes-Yukovar en Niczkifalra-Szilas door den vijand niet bezet was, en de

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 172