159 tegenstander niet uit zijn bergstelling was afgedaald, maar zich op de hellingen door vluchtige verschansingen versterkt had. De 34e infanterie divisie werd daarom naar den Wolfsberg- gezonden en zoo ontstond tuschen de 17e en 346 infanterie divisie een ongeveer 8 K.M. breede open ruimte, binnen welke de ballon met de haar toegevoegde dekking zich bewoog. Het behoeft geen betoog, dat op dezen dag de ballon veel te ver van het gevechtsfront opgesteld was, hoewel desniette genstaande het door haar aangebrachte bericht: „het terrein tot Szilas onbezet", beslissend was voor de order om de 34e infanterie divisie rechtstreeks op den Wolfsberg te doen aanrukken. Het Hoofdkwartier van den Commandant van het Legerkorps was dien dag op den Wolfsberg; de waarnemer in den ballon was met het korpscommando verbonden door de telefoonafdee- ling No 7, welke over Bereniji naar Wegwar op den Wolfsberg de verbinding daarstelde, terwijl 14 ruiters voor het overbrengen van berichten aan de ballonafdeeling waren toegevoegd. Na korten tijd evenwel schoten zoowel telefoon, als ruiters in hun taak te kort. De lö K.M. lange telefoonleiding werd door vijandelijke cava- lerie-patrouilles op verschillende plaatsen doorgesneden, en de ruiters kwamen öf te laat, öf in het geheel niet bij het korps commando aan. Het door niemand bezette plaatsje Niczkifalra schijnt, op de aan zich zelf overgelaten moede en dorstige ruiters, eene natuur lijke aantrekkingskracht te hebben uitgeoefend, waaraan zij blijkbaar geen weerstand konden bieden. De op 400 M. hoogte in de lucht zwevende ballon rukte in- tusschen tot Temes-Vukovar voorwaarts, welke plaats om 12 uur 's middags bereikt werd; het gedonder der kanonnen was in- tusschen verstomd, de 17e infanterie divisie had Buzias bezet en de 34e infanterie divisie betrok een bivouak op den Skamien. Om 5 uur n.m. kreeg de ballon-afdeeling order, om naar Szilas te marcheeren; de nacht was reeds ingevallen, de wind, die heden heel wat manschappen zeeziek had gemaakt, was gaan liggen, toen wij den gevulden ballon naar Szilas brachten. Om 11 uur 's avonds was de ballon verankerd en kwam het bevel: „morgen-ochtend om 7 uur zal de ballon wederom op den Skamien opgesteld zijn".

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 173