160 Den 6en September om 7 uur, toen het korpscommando op de hoogte verscheen, kwam het eerste ballon-bericht binnen. Er werd een telefoonverbinding gemaakt rechtstreeks met den Chef van den Generalen Staf van het Legerkorps, maar daar het steeds heftiger wordend vuur bij Szinerszeg, waaraan de 17e inf'e. divisie onder de bevelen van zijne keizerlijke Hoogheid Aarts hertog Frans Ferdinand, strijdende met een veel sterker tegen stander, blootgesteld was, ook het Hoofdkwartier naar dit punt deed verplaatsen, werd van deze verbinding geen gebruik gemaakt. Hoewel de ballon spoedig hierop zich op eigen initiatief naar het plaatsje Daruvar, om het bezit waarvan door vier divisiën hardnekkig gestreden werd, in beweging stelde, waren ook dit maal de resultaten der ballonwaarnemingen onbevredigend. Schijnbaar ontbrak tot op heden nog de innige samenwerking tuschen den ballon en haar leider, en pas den volgenden ma noeuvre-dag, den 7en September 1898, kwam de ballon als ver kenningsmiddel volkomen tot zijn recht. Gedurende dezen dag stond de ballon op den Skamien, en in de nabijheid der aldaar in stelling zijnde artillerie. In het schuitje bevond zich een officier van den Generalen Staf van het Hoofdkwartier, die alvorens op te stijgen nauwkeurig op de hoogte der tactische gesteldheid was gebracht. Het 7e korps had op den 7en September reeds in de vroegte den Szilaser Berg en den Skamien, met twee infanterie-divisiën bezetde Landweer-divisie stond rechts als reserve in linie, om, indien de tegenpartij over Algij-Szakos zou willen oprukken, die omvatting met succes te kunnen beletten. De tegenpartij begon evenwel maatregelen te nemen voor eene omtrekking van den linkervleugel van het 7e korps, maar deze beweging werd door den waarnemer in den ballon te goeder tijd opgemerkt, en aan den Cb van het Legerkorps gemeld en op grond daarvan werd de in reserve staande divisie naar den linkervleugel van het korps gezonden, en aldaar op denjuisten tijd gebruikt, trok zij dientengevolge den omtrekkenden tegen stander zelf om. Zou door cavalerie patrouilles dit bericht ook zoo beslist en juist op tijd kunnen zijn overgebracht? Is de ballon in den veld-oorlog een waarnemingsmiddel, waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 174