162 omstandigheden tot op 24 K.M. marcheerende colonnes te onder scheiden. Daar de waarnemer in den ballon van uit het schuitje tele fonisch met de aarde verbonden is, en langs dien weg over een uitgestrektheid van kilometers ver met het Hoofdkwartier kan spreken, zoo is de bevelhebber op elk gewild oogenblik in staat zich een beeld te vormen van den actueelen toestand, zoowel van de eigen troepen als van die des tegenstanders. Dit is ook het groote voordeel, vergeleken bij de door ver kenningstroepen aangebrachte berichten, die niet alleen niet te gelijk van het front en de vleugels binnenkomen, maar boven dien geen momentopnamen zijn, zooals die uit den ballon. De voorstanders der luchtscheepvaart zouden nog vele voor- deelen van ballon-waarnemingen kunnen opsommen, maar het bewijs van de noodzakelijkheid van kabelballons in het leger kan alleen gegeven worden, wanneer deze eens in een oorlog in Europa en dus in ernst gebruikt zijn geworden. Deze vuur proef ligt nog in de toekomst, want hoewel in verscheidene koloniale oorlogen door het gebruik van luchtballons in die richting- ondervinding is opgedaan, zijn de toestanden bij die gelegenheden zoo verschillend van die in Europa, dat men niet zonder meer de daar opgedane ervaringen ook hier van toepassing kan verklaren. Aan de legers der groote mogendheden staan alleen de bij manoeuvres opgedane ervaringen ten dienste, en de duur van zulke vredesoefeningen is om economische en financieele redenen veel te kort, om over de waarde van de diensten van een luchtballon uitspraak te doen, terwijl daarbij nog komt, dat eene goede vertrouwbare verkenning van den tegenstander bij deze oefeningen haast onnoodig wordt geacht, omdat de hoo- gere aanvoerders in het algemeen met een hun bekenden toe stand rekening kunnen houden, en de verkenning door cavalerie bij vredesoefeningen, zooals men weet, dikwijls ongelooflijk mooie resultaten oplevert. Evenmin zal een ballon bij belegerings oefeningen tot haar volle waarde komen, daar slechts zelden met scherp gevuurd wordt en het werk der genie troepen en artillerie ook slechts nabootsing is. Een gevolg van het hierboven aangevoerde is, dat, hoewel in de reglementen van alle legers de nadruk gelegd wordt op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 176