E OORLOG I Hi Z I I l> - 4 F R I K A. Vervolg van biz. 43. Bij Thabanchu was de toestand vrijwel onveranderd gebleven. De artilleriestrijd werd daar door de Boeren krachtig voortge zet, hun aantal vuurmonden was er sedert den len Mei met een paai veimeerderd. Meer naar het Zuiden was in zooverre ver andering in den stand der troepen gekomen, dat eene sterke afdeeling van Chermside's divisie onder Lord Castletown naar Wepener was vertrokken en die plaats den 3en had bezet. French, dien wij aan de gevechten boven Thabanchu zagen deelnemen, was van daar naar Bloemfontein vertrokken, terwijl Kitchener zijne aandacht bleef vestigen op de verkeersmidde len tusschen de Yrijstaatsche hoofdstad en de Kaapkolonie. Rundie, die nog steeds te Thabanchu het steunpunt der be wegingen van Hamilton was, rapporteerde den 3en, dat naar luid van belichten het grootste gedeelte der Boeren den vori- gen nacht in Noordoostelijke richting was afgetrokken en slechts één kanon bij het nog aanwezige commando hadden achtergelaten. Deze beweging der Boeren laat zich verklaren uit de om standigheid, dat Roberts, onmiddellijk nadat Brandfort was bezet, zijne bereden infanterie naar de Vetrivier had gezonden met het kennelijk doel aan de achterhoede der Boeren, die bij Bi andfort post had gevat, den weg af te snijden om daarna, door een snellen marsch naar Smaldeel, 12 K.M. ten Noor den van de Vetrivier, welke weder 30 K.M. Noordelijk van Bi andfort stroomt, zich van het daar gelegen spoorwegkruis punt meester te maken. Hij kon dan den weg naar Kroonstad zoowel als dien naar Winburg beheerschen, waardoor niet alleen groot gevaar zoude ontstaan, dat de uit het Zuiden terugkeerende commando's zouden worden afgesneden, doch

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 188