4 de vele Engelschen, die onder de Boeren verkeerden en vrees voor verraad niet ijdel maakten, van de weifelmoedigen onder de bevolking, van de velen ook, die in stede van te helpen slechts last hebben berokkend, van 't groot aantal dergenen, die evenmin als de Tommy uit de city voldoende gehard waren tegen 't leven te velde, enz. Het zou niet moeielijk vallen de eeks der voor de federalen nadeelige factoren belangrijk te ver- grooten. Hij, die kennis heeft genomen van wat de dagbladen omtrent de inwendige toestanden in de republieken wisten te verhalen, zal als wij wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat de Regeeringen beider gemeenebesten maar al te vaak te kampen hebben gehad met onwil, naijver en zelfzucht, en dat volstrekt niet alle Boeren aanspraak mochten maken op de aan vergoding grenzende sympathie van de beschaafde wereld. Doch keeren we terug tot de feiten. Daags na de bezetting van Bloemfontein werd de generaal Pretyman benoemd tot mili tair gouverneur der stad en door hem in die functie eene proclamatie uitgevaardigd waarbij de bevolking van Bloemfontein en omstreken op poene van verbeurdverklaring harer goederen werd aangemaand de wapenen in te leveren. Het gevolg dezer proclamatie was, dat binnen weinige dagen een duizendtal geweren, voor het meerendeel van inferieure •qualiteit, bij de militaire autoriteit werden ingebracht. De meer moderne geweren had men achtergehouden, zoodat het resultaat van den maatregel onbevredigend mocht heeten en zeker niet, zooals de Engelsche pers het deed voorkomen, wees op de lust om zich te onderwerpen. Yan meer belang en veel verder strekkend was de proclamatie vóór 't einde der maand Maart door Roberts aan de bevolking van den Vrijstaat gericht. Deze proclamatie in de Engelsche en de Nederlandsche talen opgesteld, zullen we hier in extenso laten volgen, omdat zij terecht als een staaltje van verkrachting van het volkenrecht is gebrandmerkt. „Daar de Britsche troepen onder mijn bevel den Oranje-Vrij staat zijn binnengerukt, acht ik het mijn plicht aan alle bur- „gers de reden van onze komst bekend te maken, alsmede alles-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 18