180 moreel der federalen te zeer geschokt dan dat dezen, toen de Britsche cavalerie de terugtochtslijn bedreigde, genoegzaam ver trouwen op eigen kracht hadden om zich desondanks in hunne stel lingen te handhaven. Het teruggaan van een veldkornet gaf' het sein tot het wijken van het centrum; te vergeefs trachtte de wakkere Philip Botha de zijnen tot staan te brengen. Om 11 uur was de terugtocht algemeen. Alleen Lemmer hield stand om Hamilton, die inmiddels ook den anderen oever had bereikt, zoo lang mogelijk tegen te houden. Eindelijk, van drie zijden bedreigd, moest ook hij terug, opgenomen door Philip Botha, die met zijne artillerie niet ver van Rietspruit in stelling- was gekomen en Hamilton's opdringende cavalerie in be dwang hield. De verliezen der Engelschen waren in het centrum onbedui dend geweest; meer hadden French en Hamilton geleden. Omstreeks 8 uur 's avonds kon Roberts uit Rietspruit de behaalde overwinning seinen en berichtte hij, dat de voorste af- deelingen van zijn korps op ongeveer 18 K.M. van de rivier stonden. De linkervleugel bevond zich toen bij Ventersburg- weg, Tucker bij Deelfontein-Noord, Hamilton niet ver van den wegenknoop bij Ventersburg. Roberts, die zich den 10en van vervolging der Boeren had onthouden om de krachten der bereden afdeelingen te sparen, besloot den llen vroeg in den ochtend zijne cavalerie voor uit te zenden in de richting van Kroonstad, ten einde, partij trekkende van den moreelen indruk, welke zijn succesvol optre den blijkbaar op de federalen gemaakt had, die plaats zoo dicht mogelijk en zonder kans op heftigen tegenstand te kun nen naderen. Kroonstad is een landstadje met 2000 zielen. Aan den spoorweg tusschen Bloemfontein en Pretoria gelegen, is 't ook per spoor ver bonden met de mijndistricten in het N. W. van den Oranje-Vrij staat. Het mag beschouwd worden als de belangrijkste plaats in het hoofdzakelijk van landbouw bestaande Noordelijk deel dier republiek. Verschillende wegen voeren van daar naar de Trans- vaalsche grens, terwijl een flinke weg de stad verbindt met Beth lehem aan de heerbaan van Brandfort naar den van Reenenspas. De Valschrivier, aan welker Noordelijken oever Kroonstad ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 194