185 wen ontbrak, bewijst wel, dat bij Spioenkop en Bleshoklaagte zij 't dan ook zwakke pogingen werden gedaan om Buller te gen te houden. Buller's eerste werk was om het baanvak Elandslaagte-Glen- coe te herstellende 5e divisie dekte die werkzaamheden. Den 17en kon de spoorbaan weder tot Wesselsnek gebruikt worden- De Transvalers hadden inmiddels hun terugtocht naar het Noorden voortgezet en dien eerst bij Yolksrust, den top van de wig, gestaakt. Daar werden posities ingenomen evenals bij Wakkerstroom, een punt, dat bezet moest worden, wilde men beveiligd zijn tegen omtrekking van den linkervleugel, waartoe de wegen via Vrijheid en via Utrecht de gelegenheid aanbo den. Naar beide laatstgenoemde plaatsen hadden de Transva lers omstreeks den 19en afdeelingen vooruitgeschoven om de bewegingen van Buller's troepen te observeeren. Den 20en viel dan ook een afdeeling bereden infanterie onder den kapitein Goff, uitgezonden om den weg naar Wakkerstroom te verkennen, niet ver van Vrijheid in een hinderlaag, bij welke gelegenheid de aanvoerder het leven verloor. Den 19en rukte generaal Clery op naar Ingogo, terwijl Dun- donald naar Langsnek marcheerde. Tusschen Ngoetoe en Mount Prospect ten Zuiden van Majoeba kwam het tot een treffen, dat ten nadeele van de Engelschen beslist werd. Beide colon nes moesten terug en konden aan Buller rapporteeren, dat aan het doorbreken der stelling in 't Noorden van Natal niet te denken viel. 's Anderen daags seinde Buller dan ook aan Roberts, dat de voorwaartsche beweging voor eenige dagen gestaakt moest worden, ten einde eerst de vernielde spoorbaan te kunnen herstellen. Op nieuw was Buller dus tot staan gebracht en had hij zich tot gedwongen rust verplicht gezien. De Boeren maakten daarvan gebruik door bij Majoeba en Pengwana een halvemaanvormige stelling in gereedheid te brengen, welke, dank zij den terugkeer van tal van strijders, w. o. velen van Pretoria, weldra genoegzaam bezet was om onder Botha's krachtige leiding elke poging van Buller om haar te forceeren af te wijzen. 11 1) Botha hield zich nu eens in Natal dan weer nabij Kroonstad op ook begaf hij zich meermalen naar Pretoria om daar met de Regeering te confereeren. 1)1. I, 1901. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 199